Różne

Joanna Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz urodziła się 11 grudnia 1967 roku w Warszawie. Jest polską projektantka mody, przedsiębiorcą, założycielką i dyrektorem marki modowej jak i dyrektorem kreatywnym domu mody „La Mania”.

Krótki życiorys Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz urodziła się 11 grudnia 1967 roku. Uczyła się kolejno w podstawówce, liceum ogólnokształcącym oraz na studiach prawniczych. PO studiach założyła firmę z bratową, która okazała się strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o branże – usługi stomatologiczne zostały przedmiotem usług, i jak się okazało czynnikiem generującym kapitał zgodnie z ambicjami pań. Później Joanna Przetakiewicz zorientowała się na modę, zostając właścicielka domu mody „La Mania”. Dziś jest osoba niezwykle rozpoznawalną, która pragnie, zgodnie z danym słowem, pomagać w karierze innym kobietom, które według niej mają wciąż bardzo trudno by móc przebić się do wód najszerszych.

Biografia rozszerzona Joanny Przetakiewicz

Jest absolwentką warszawskiego V Liceum Ogólnokształcącego. Później podejmowała studia prawnicze, kończąc je. Rok 1992 był dla Joanny Przetakiewicz o tyle istotny, że wówvczas to ze swoją braktową mogła założyć firmę, „Vita-Dent Centrum Stomatologiczne”, która to firma była jedną z pierwszych w Polsce sieci klinik dentystycznych.

Natomiast we wrześniu 2010 roku, z pomocą samego Karla Lagerfelda, utworzyła Przetakiewicz markę odzieżową „La Mania”, której celem jest stworzenie linii typu pret-a-porter.

W latach natomiast 2014–2015 została jurorką polskiej edycji programu Project Runway, emitowanego na falach telewizji TVN. Jesienią 2017 stacja ta wyemitowała również drugą edycję programu „Azja Express” z udziałem właśnie Joanny Przetakiewicz. Jej partnerem wówczas był dziennikarz i popularny youtuber Łukasz Jakóbiak. W tym samym roku zdjęcia Joanny Przetakiewicz ukazały się na łamach październikowego wydania magazynu dla panów „Playboy”.

Życie prywatne

Po raz pierwszy Joanna Przetakiewicz wyszła za mąż w wieku swych 20 lat. Związek rozpadł się natomiast po 14 latach. Małżeństwo to jednak zdążyło zaowocować trzema synami: Aleksandrem, Filipem i Jakubem.

Była oprócz tego wieloletnią partnerką znanego polskiego przedsiębiorcy i milionera Jana Kulczyka. Obecnie życiowym partnerem Joanny Przetakiewicz jest Rinke Rooyens.

Mówi się jednak, czy może nawet częściej – pisze, w prasie bulwarowej, że były jej mąż, Jan Kulczyk, oprócz wspomnianych synów był niezwykle ważnym mężczyzną w życiu tej jakże dziś wpływowej kobiety. Tymczasem na internetowych forach przewija się pewien intrygujący wątek, a mianowicie dawnej znajomości bizneswoman z pewnym poważnym polskim gangsterem. W latach 80. bowiem, młodziutka Joanna, wówczas jeszcze nazwiskiem Jaroszek, miała rzekomo rozkochać w sobie nieżyjącego dziś już Zbigniewa Szczepanika, ps. Simon, który był bliskim współpracownikiem osławionego Pershinga. Jednak jakkolwiek te plotki nigdy nie zostały potwierdzone, to mogły świadczyć o mniej przychylnych jej ludziach.

Jeśli jednak był w jej życiu mężczyzna, dzięki któremu zyskała prawdziwy rozgłos, to zdecydowanie był nim jeden we własnej osobie – Jan Kulczyk. Jako partnerka tego miliardera bizneswoman przestała być raz na zawsze anonimową postacią, bywała razem z nim na galach z pompą, spotkaniach towarzyskich śmietanek, zdobyła wówczas wiele znajomości w tak zwanym show biznesie, które z pewnością pomogły w wypromowaniu jej firmi i marki jednakowoż – La Mani. Najmłodsze „dziecko” biznesowe Przetakiewicz narodziło się w roku 2010 roku. Projektowi przyklasnął zarówno ówczesny partner Joanny, ale i sam Karl Lagerfeld. Byli ze soba blisko, ale w rozumieniu biznesowym i idei, jaką wówczas Przetakiewicz przedstawiła Legerfeldowi, podczas gdy ten był nią zafascynowany. W kuluarach huczało, natomiast okazało się, że łączyły ich głównie pomysły. Do legend przeszły na przykład wspólne kolacje do pierwszej w nocy, podczas gdy o siódmej rano tego samego dnia mieli być na pokazach. O Lagerfeldzie Joanna wypowiadała się najcieplej jak tylko to możliwe, mówiła, że był on osobą, która niezwykle szanowała ludzi. Jest to o tyle ważne, że niniejszy tekst powstaje właśnie nazajutrz po śmierci Lagerfelda, więc istotne, by sięgnąć do źródeł z pierwszej ręki, a taką jest właśnie Joanna Przetakiewicz. On powtarzał jej, by zawsze sięgała po marzenia i nie bała się tego. Projektantka zdążyła też podkreślić, że Karl był w swych znajomościach niezwykle lojalny. Poznała ich sobie wspólna znajoma. Przetakiewicz zdążyła podkreślić, że Lagerfeld nie miał w sobie ni krzty arogancji lub dystansu, za to był niezwykle otwarty. Zdążyła go nazwać wręcz człowiekiem renesansu, i nie jest w tym odosobniona. Powtarzał jej, by uczyła się nowych rzeczy i była na to gotowa.

Lecz chcąc przybliżyć sylwetkę Joanny Przetakiewicz, należy też wspomnieć o szansach, które właśnie ona chce tworzyć dla kobiet, wobec których trudności na lokalnym krajowym rynku mody piętrzą się, zdawać by się mogło, jak nigdzie indziej. W tym właśnie celu stworzyła projekt „Era Nowych Kobiet”, dzięki czemu jest regularnie obserwowana przez 280 tysięcy ludzi. Wobec niej zatem wiele użytkowniczek czuje zaufanie, bo wie, że jest ona doświadczona kobietą, mającą za sobą pewne życiowe trudności, jak choćby fakt wychowywania trójki dzieci i równocześnie robienia kariery w sposób absolutnie zawrotny. Jest zapewne Joanna Przetakiewicz osobą otwartą, z bagażem doświadczeń jak nikt inny. W tym osobą, która potrafi podać pomocna dłoń działając na młode i mniej doświadczone kobiety niczym bomba energetyczna. Jej bowiem dewizą jest – wspieranie się nawzajem. Joanna Przetakiewicz mówi wprost o słabościach i w postaci jej głównego wydania, jakim jest lęk. Wypowiada się o lęku wprost, mówiąc, że stanowi siłę napędową wszelkiej mało konstruktywnej krytyki, która jest jakże często obecna w świecie, który dotyka każdego, choćby z ekranu monitora. Joanna Przetakiewicz jest przy tym raczej zwolenniczką rozmowy i wyciągania z niej spraw najważniejszych do wzrostu i rozwijania się. Joanna Przetakiewicz przypomniała paniom, iz to z badań psychologów wynika, że 52 proc. Polek uważa, że ta pozostała połowa tylko czeka na ich potknięcie! Tyle samo przy tym deklaruje, że najbardziej potrzebuje wsparcia właśnie od tych innych kobiet. I to potwierdzają również uczestniczki jej właśnie spotkań – w najtrudniejszych momentach ta grupa kobiet tej pomocy nie otrzymała, ale gdy w końcu pomoc taka nadeszła, to jednak ze strony innej kobiety. Przetakiewicz powiedziała otwarcie o kobiecych kompleksach oraz związanym z tym hejcie, jak również po prostu o czasie, który jest w ten sposób marnowany. Dzięki wywiadom i faktowi, że ma rzeczywiście coć do powiedzenia, Joanna Przetakiewicz urasta do roli faktycznego kierunkowskazu dla pań chcących coś sobą zademonstrować.
Ciekawostki o Joannie Przetakiewicz

  • Joanna Przetakiewicz jest dyrektorem kreatywnym i właścicielką marki „La Mania”.
  • Wyznała, że jej nienaganny wizerunek został przedmiotem kilku lat regularnej pracy.
  • Babcia i matka były tymi kobietami w życiu Joanny Przetakiewicz, które zaszczepiły jej wiarę w siebie i świat.
  • W wieku 9 lat uszyła sobie spodnie – w ten sposób rozpoczęła swą długą przygodę z modą.
  • Firmę „Vita-Dent Centrum Stomatologiczne” założyła jeszcze będąc na swych prawniczych studiach. Była to druga na krajowym rynku sieć klinik dentystycznych.
  • Przetakiewicz przez kilka lat była partnerką samego Jana Kulczyka.

Cytaty Joanny Przetakiewicz


„Porównywanie się do innych do wieczny wyścig bez mety. Najważniejsze jest uświadomienie każdemu, że nie ma nic bardziej pociągającego niż własna dobra energia, pewna lekkość bytu, która nie ma nic wspólnego z arogancją, a jest naszym wewnętrznym światłem.

Wielokrotnie spotkałam się z sytuacjami, gdy na dużym przyjęciu siedziała piękna, świetnie ubrana dziewczyna i nie interesował się nią absolutnie nikt. Miała tak zblazowaną, znudzoną i odpychającą minę, że nikogo nie interesowała. A kobiety, które obiektywnie można by uznać za mnie atrakcyjne fizycznie, były dla innych tak pociągające i ciekawe, że cieszyły się bez porównania większym uznaniem. Warto o tym pamiętać.

Bycie sobą, bycie charakterystycznym bywa o wiele bardziej pociągające niż pięknym, ale zimnym i beznamiętnym.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest magazyn VIVA! Zdjęcie zostało wykorzystane w oparciu o licencje CC BY 3.0.