Przywódcy Różne

Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak

Jurek Owsiak przyszedł na świat w Gdańsku 6 października 1953 roku. Jako przede wszystkim polski dziennikarz w radio i telewizji, jest również showmanem, działaczem charytatywny, czy wreszcie uznanym działaczem społecznym.

Krótki życiorys Jerzego Owsiaka

Kiedy mowa o Jerzym Owsiaku, na myśl większości przychodzi pewnie działalność charytatywna o ogromnym zasięgu, przy czy by gwoli prawdy powiedzieć dostatecznie, trzeba dodać, że Jerzy Owsiak to również dziennikarz telewizyjny i radiowy. Wprawdzie urodził się w Gdańsku, lecz później rodzina Owsiaków zmieniła miejsce na Warszawę. Tam też Jerzy Owsiak rozpoczął swą naukę w liceum o profilu ekonomicznym. Następnie próbował znaleźć się na liście studentów osławionej ASP, jednak bez wymarzonego powodzenia. Jako młody chłopak był zaangażowany w ruch hippisowski. Pozwoliło mu to nawiązać wiele znajomości w szeroko rozumianym środowisku muzycznym. Zaczął pracować wówczas również w Rozgłośni Harcerskiej. Wreszcie nadeszły i lata 90. gdy Owsiak pomyślnie zorganizował pierwszą spontaniczną zbiórkę pieniędzy przeznaczonych na sprzęt medyczny w szpitalach przyjmujących umierające dzieci, dzięki czemu powstała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. I Finał WOŚP miał miejsce w styczniu roku 1993. Oprócz tego, Jerzy Owsiak w latach 90 prowadził audycję pod tytułem „Brum”, emitowaną w Programie III Polskiego Radia, której nazwę z czasem zmienił na „Się kręci”. Tym nie mniej bywał regularnie też w radiowej Jedynce – Owsiak był tam prezenterem programu pt. „Kręcioła”. Krótko, ale jednak, Jerzy współpracował również z takimi rozgłośniami komercyjnymi jak RMF FM, Radio WAWA oraz Eska Rock. W 1991 r. Jerzy Owsiak mógł zatem związać się na dobre z TVP, prezentując m.in. swój program z cyklu: „Róbta, co chce ta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, jak i „Kręcioła”, by móc pokazywać także kolejne edycje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz słynnego Przystanku Woodstock, którego to Jerzy Owsiak jest twórcą. Rok 2007 jednak przyniósł rozstanie Owsiaka z TVP, wobec czego powstała wtedy Owsiak.TV. Prywatnie Jerzy Owsiak jest w związku małżeńskim z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, oraz dyrektorem ds. medycznych Fundacji WOŚP.

Biografia rozszerzona Jerzego Owsiaka

Urodził się w Gdańsku, lecz już w jego wieku lat ośmiu rodzina Owsiaków przeniosła się do Warszawy. Tam też ukończył liceum ekonomiczne, próbując następnie dostać się na ASP – jednak bez rezultatów. Wiele natomiast wniosła do jego życia przynależność do mazowieckich hipisów, dzięki czemu mógł rozwinąć swe znajomości ze środowiskami muzycznymi tamtych miejsc i czasów.

Jerzy Owsiak założył Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, które to towarzystwo zaangażowane było w bywanie na koncertach zaprzyjaźnionych artystów oraz w prowadzenie przez siebie audycji w Rozgłośni Harcerskiej (sam Owsiak przedstawiał się tam jako „właściciel zespołu Voo Voo”). Podejmował również współprace z tygodnikiem zatytułowanym „Na Przełaj”.

Współpracę z Rozgłośnią Harcerską jednak Jerzy Owsiak zakończył, następnym natomiast przedsięwzięciem Jurka Owsiaka była audycja pod tytułem „Brum” prowadzona i przez niego na przestrzeni lat 1991–1994 w Programie III Polskiego Radia. W latach 1994–1999 ukazywała się ta sama audycja, lecz pod zmienioną nazwą: „Sie kręci”. Potem nadszedł też czas audycji pt. „Kręcioła” nadawanej w Programie I Polskiego Radia, jak i czas spotkań ze słuchaczami w przedpołudnia sobotnie – na antenie popularnego RMF FM, jednak rychły konflikt z władzami stacji sprawił, że zdjęto go z anteny po zaledwie kilku emisjach.

Przedział lat 1991–2007 oznaczał dla Owsiaka współprace z TVP. Od grudnia 1991 zaczął Owsiak przygotowywać właśnie dla Dwójki swój program pod wymowna nazwą „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który wraz z rokiem 1994 mógł zmienić nazwę na „Dziura w koszu”, a od 1996 – na, po prostu, „Kręcioła”. W telewizji publicznej prowadził jak większość pewnie wie, coroczne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz program zatytułowany „Bezpieczne wakacje”.

Minęło w ten sposób 16 lat, po których Jurek Owsiak zdecydował się rozstać z TVP. W 2007 natomiast udało mu się powrócić do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA ruszył wreszcie jego „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka”. A od 3 sierpnia 2008 do 4 kwietnia 2010 poprowadził ten sam program na antenie Eski Rock.

Ponadto w 2007 uruchomił młodzieżowy kanał Owsiak.TV (w skrócie O.TV), który od 6 października 2007 został udostępniony na cyfrowej platformie „n”, (należącej do grupy ITI), a od października 2009 ruszyło pasmo wieczorne w kanale ZigZap (emitowane w porach od 19:30 do 21:00). O.TV zakończyła jednak nadawanie dość szybko, bo 29 października 2010. Od 2011 Jerzy prowadzi swój wideoblog internetowy nazwany owsiaknet.pl, zaś od 2014 przemianowany i noszący nazwę kręcioła.tv.

Jest współautorem książki Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego[10].

W 2009 na pułki sklepowe wyszła autobiograficzna książka Jurka Owsiaka, czyli „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni”, w której jest zarejestrowany opis historii powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 18 stycznia 2012 do 8 czerwca 2016 w Programie III Polskiego Radia znów miała miejsce jego audycja „Sie kręci”[. W czerwcu 2016 Jerzy Owsiak zakończył jednak pracę w Polskim Radiu.

Od 4 lipca 2016 prowadzi na falach Antyradia program „Zaraz będzie ciemno”.

Ciekawostki o Jerzym Owsiaku

  • Jerzy Owsiak w związku z podejmowanymi inicjatywami otrzymał tytuł Europejczyka Roku 2006.
  • Jest autorem książeki „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni”; oraz drugiej swej publikacji, mianowicie „Obgadywanie świata”.
  • W 1997 roku Jerzy Owsiak został uhonorowany Medalem świętego Jerzego – honorową nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia przez „Tygodnik Powszechny”.
  • W 2009 roku uhonorowano Jerzego Owsiaka Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.
  • Cały sprzęt kupiony w ramach działań fundacji WOŚP, zostaje przekazany tylko placówkom, które posiadają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sprzed jest po pierwsze przekazywany bezpłatnie, a po drugie – nie może być wykorzystywany komercyjnie.
  • Pierwszy „finał” WOŚP miał miejsce w Jarocinie w 1992 roku. Zebrano wówczas około 20 tysięcy złotych.
  • Finał WOŚP w roku 2019 pozwolił zebrać zawrotną i absolutnie rekordową ilość miliarda złotych.

Cytaty Jerzego Owsiaka

„Pielęgnuje w sobie tę naiwność. Dzięki niej mogłem zająć się działalnością charytatywną, która wymaga zaufania do innych ludzi. Gdybym węszył w ludziach szwindel i złe intencje, nic bym mądrego w życiu nie zrobił. Naiwność czasem kosztuje, bo ktoś cię może zrobić w bambuko, ośmieszyć, zdradzić. Ale tę cenę warto zapłacić. Dużo większe koszty psychiczne ponosi się, tropiąc w ludziach zło. To paraliżuje wolę działania.”

„„Róbta, co chceta” to była nazwa mojego programu telewizyjnego z lat 90., bo rzeczywiście mogłem w nim robić, co chciałem. (…) Pełny odlot. Dzisiaj wyglądałoby to poczciwie, ale w ówczesnej telewizji było czymś świeżym. I trafialiśmy w estetykę młodych ludzi. Tymczasem „Róbta, co chceta” ze zgrozą powtarzane jest przez krytyków Orkiestry, chociaż ja tego hasła nie używam.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Ralf Lotys. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.