Jan Jerzy Kulczyk przyszedł na świat w Bydgoszczy 24 czerwca 1950. Odszedł w Wiedniu 29 lipca 2015 roku. Był polskim przedsiębiorcą, właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz Kulczyk Investments. Był wielokrotnie najbogatszym Polakiem.
Spis treści
Krótki życiorys Jana Kulczyka
Jan Kulczyk przyszedł na świat 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. Był synem przedsiębiorcy Henryka Kulczyka. W Bydgoszczy chodził do gimnazjum. Później został absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, ukończył też równolegle na Akademii Ekonomicznej kierunek: handel zagraniczny. Był doktorem nauk politycznych i prawa międzynarodowego. Później był również w Instytucie Zachodnim pracownikiem naukowym. Dzięki kapitałowi pożyczonemu od ojca, Jan Kulczyk założył jedno z pierwszych w czasach powojennych przedsiębiorstw prywatnych o takim zakresie działania (Interkulpol). Zasiadał też w Polsko-Polonijnej Izbie Przemysłowo-Handlowej Inter-Polcom. Natomiast biznesem idealnym okazał się być ten z samych początków lat dziewięćdziesiątych, ponieważ miał okazję, jako przedstawiciel dealera marki Volkswagen, dostarczyć policji polskiej i UOP 3 tysiące samochodów, na czym zarobił pierwsze miliony złotych. Później wszedł w posiadanie akcji i pakietów kontrolnych firm różnych branż, na czele z tymi zajmującymi się wydobyciem, generacją i dostarczaniem energii. Okazał się zatem wkrótce, bo na przełomie wieków, biznesowym człowiekiem nr 1 w Polsce, tym, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie spółek notowanych na giełdzie, czy nawet kondycje krajowej gospodarki (Kulczyk Investment). Pod koniec życia mieszkał w Londynie, skąd zawiadywał gospodarką swych przedsiębiorstw i inwestował. Zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu.
Biografia rozszerzona Jana Kulczyka
Młodość
Jan Kulczyk urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy. Jego ojciec był przedsiębiorcą. Jan Kulczyk był absolwentem bydgoskiego liceum. Później studiował kończąc prawo Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz handel zagraniczny poznańskiej Akademii Ekonomicznej. W zakresie prawa międzynarodowego i nauk politycznych Jan Kulczyk posiadał stopień doktora, będąc następnie w Poznaniu pracownikiem naukowym w Instytucie Zachodnim.
Biznes i kariera
Karierę biznesową Jan Kulczyk rozpoczął w roku 1981. Wydarzyło się to za sprawą kapitału początkowego, jakim Jan operował za sprawą otrzymania sumy niezbędnej do założenia firmy od ojca Henryka. Założył wtedy przedsiębiorstwo polonijne Interkulpol, które było jednym z pierwszych firm, jakie w tym formacie powstały w Polsce od zakończenia II wojny. Należy przy tym zaznaczyć, iż śladami ojca Henryka, Jan Kulczyk zasiadał we władzach organu kontrolującego działalność wszystkich firm polonijnych, mianowicie w Polsko-Polonijnej Izbie Przemysłowo-Handlowej Inter-Polcom. Jako członek zarządu, był tam też zastępcą prezesa, by w końcu zostać prezesem. Jan Kulczyk nawiązał wtedy bliską współpracę z ówczesnym wiceministrem handlu wewnętrznego Andrzejem Malinowskim. Natomiast Andrzej Milczanowski był po roku 1989 głównym kierownikiem MSW – jako że Kulczyk był od roku 1988 oficjalnym dealerem firmy Volkswagen, obaj weszli we współpracę polegającą na zamówieniu w firmie Kulczyka 3 tysięcy samochodów dla policji i UOP. Był to rok 1991, kiedy to również Kulczyk zdecydował się zarejestrować spółkę Kulczyk Holding Sp. z o.o., będącą od roku 1993 poważnym graczem giełdowym jako spółka akcyjna. Jan Kulczyk wówczas przewodniczył radzie nadzorczej Kulczyk Holding. Przykładowo, w latach 2000 – 2005, Kulczyk Holding posiadał 47,5% akcji Telekomunikacji Polskiej , prawie 70% akcji TuiR Warta SA w latach 1993 – 1999, 50 % akcji PTE WARTA SA w latach 2000 – 2005 oraz 5% akcji PKN Orlen w latach 2001 – 2005.
Rok 2005 oznaczał dla Jana Kulczyka wyjazd za granicę i zamieszkanie w Londynie, skąd planował inwestycje międzynarodowe. W tym celu powołał w 2007 roku dom inwestycyjny o nazwie Kulczyk Investment House, zostając ostatecznie firmą o nazwie Kulczyk Investments. Natomiast rok 2006 był dla niego tym, w którym wziął rozwód ze swoja żoną Grażyną.
Energetyka made of Kulczyk
Inwestował w energetykę, rynek ropy naftowej i gazu, infrastrukturę, nieruchomości, czy też browarnictwo. Ponadto Kulczyk Investment miało: 40% udział w Neconde Energy Limited, a więc w przedsiębiorstwie – spółce, która zajmuje się wydobyciem ropy naftowej w Nigerii; 25% udziałów w Centar, czyli spółce, która szuka surowców na terenie Afganistanu oraz krajów położonych w Afryce i Azji Środkowej; 15% w Strata Limited – przedsiębiorstwie surowcowym działającym na terenie Afryki; 33,72% akcji w Loon Energy Corporation, mianowicie właściciela koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy w Kolumbii i Peru; czy wreszcie 50,76% akcji Serinus Eenergy – w spółce zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu na terenie Ukrainy, Tunezji i Rumunii.
Inne udziały
W 2010 roku powstało Kulczyk Silverstein Properties, czyli spółka joint venture, która specjalizuje się w obrocie i utrzymaniu nieruchomości komercyjnych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W 2008 Jan Kulczyk z kolei zainwestował w budowę jednego z kompleksów biurowych w Dubaju. W Warszawie natomiast planował postawić biurowiec o nazwie Kulczyk Tower, mianowicie jeden z wieżowców najwyższych w Europie kontynentalnej. Zaangażował się też w sektor finansowy, budując sieć kredytowego pośrednictwa o nazwie Family Finance. W 2009 roku zdobył 3% akcji spółki drugiego na świecie producenta piwa, czyli SABMiller. Poza tym miał udziały w Autostrady Wielkopolska (24%), Autostrada Wielkopolska II SA (40%) i Autostrada Eksploatacja (45%). Oprócz tego miał 58,42% pakietu akcji Pekaes SA.
Kulczyk Investments
Kulczyk Investments był tą instytucją, która stworzyła pierwszy polski prywatny projekt grupy energetycznej, mającej zasięg międzynarodowy – to grupa spółek zintegrowanych w formie pionowej, a działającej pod wspólną marką Polenergia. Zasięg działalności polega tam na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych, lecz nie tylko – również na obrocie i dystrybucji energią elektryczną i jej produktami. Przykładowo, w 2011 roku Kulczyk nabył 100% udziałów w przedsiębiorstwie Elektrociepłownia Nowa Sarzyna. Z kolei w 2009 roku udało mu się nabyć 90% udziałów spółki Chemikals Sp. z o.o., która operuje kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Ponadto poprzez swe udziały w holdingach sprowadzał do Polski samochody marek VW, Audi, Porsche, Škoda.
Śmierć Jana Kulczyka spowodowała, że spadkobiercą majątku została jego córka i syn, będąc odpowiednio – członkinią rady nadzorczej Kulczyk Investment oraz Prezesem Zarządu.
W 2012 roku Jan Kulczyk został umieszczony przez magazyn Forbes na miejscu pierwszym listy najbogatszych w Polsce ludzi biznesu, a to z majątkiem wynoszącym 8,9 mld zł. W tym samym to samo uczynił tygodnik „Wprost”, jednak szacując majątek milionera na 9,7 mld złotych. Natomiast w 2013 roku w amerykańskim czasopiśmie „Forbes” Jan Kulczyk został 384. człowiekiem wśród najbogatszych ludzi świata – jego majątek oszacowano na 3,5 mld USD, będąc tym samym najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.
Zmarł 29 lipca 2015 w Wiedniu. Powodem śmierci były powikłania kardiologiczne.
Ciekawostki o Janie Kulczyku
- 16 miliardów złotych – tyle wynosiła fortuna Jana Kulczyka w jej szczytowym momencie.
- Swój pierwszy i samodzielnie zarobiony milion zdobył pod koniec lat siedemdziesiątych. Natomiast przyznał, że było by to trudne o ile w ogóle możliwe, gdyby nie pierwszy milion inwestycyjny, który zdobył, a właściwie pożyczył od ojca – przedsiębiorcy.
- Był zwolennikiem powiedzenia, że dźwignią udanego biznesu jest zaufanie.
Cytaty Jana Kulczyka
„Wziąłem na siebie ryzyko restrukturyzacji walącej się w gruzy firmy, a potem szukałem partnera z know-how i kapitałem na jej dalszy rozwój. To wszystko, żadnych sensacji, chyba że za sensację można uznać fakt, jak szybko udało nam się przekształcić to „muzeum” piwa w jeden z najnowocześniejszych browarów na świecie, lidera polskiego rynku.”
„Od początku interesowałem się przede wszystkim infrastrukturą: finansową, drogową i energetyczną. Na początku lat 90. miałem już dobrze przemyślaną strategię inwestycyjną. Analizowałem, jak rozwijały się inne kraje, i uznałem, że to najwłaściwszy kierunek działania. Tak naprawdę to jedynie browary były przypadkiem, bo warzenie piwa nigdy mnie specjalnie nie pociągało, nawet go nie piję…”
„Od pierwszych moich dni w biznesie wiedziałem, że nie nadaję się na prezesa kierującego konkretnym przedsiębiorstwem. Nie znam się na tym i nie potrafię spełnić się w tej roli. Muszę się przyznać, że w wielu przypadkach nawet nie odwiedzam swoich spółek. Tak naprawdę jeszcze nie przejechałem całego odcinka naszej autostrady. Umiem za to wytyczać kierunki działania, strategię, zorganizować finansowanie, weryfikować strukturę prawną transakcji, a co najważniejsze – dobrać najlepszych ludzi. W tym czuję się mocny i dlatego od początku skoncentrowałem się na budowie grupy kapitałowej. Toteż ja, choć stery grupy przejął już mój syn Sebastian, stanowczo się upieram, że Afryka powinna być naszym priorytetowym kierunkiem rozwoju.”
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Piotr Drabik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.