Pisarze

Halina Poświatowska

Halina Poświatowska, z domu Myga, przyszła na świat w Częstochowie 9 maja 1935 roku. Zmarła w Warszawie 1967 roku. Była polską poetką, należącą do pokolenia „Współczesności”.

Biografia i życiorys Haliny Poświatowskiej

Poetka urodziła się w Częstochowie. Uczyła się w gimnazjum, następnie w liceum. Cierpiała na wadę serca, wówczas nieuleczalną, w związku z czym większość swojego życia Poświatowska spędziła w sanatoriach i szpitalach. Tam też poznała swego męża – Adolfa Ryszarda Poświatowskiego, z którym pobrała się w 1954 roku. Niestety po dwóch latach małżeństwa została wdową.

Rok 1958 oznaczał dla Haliny Poświatowskiej odbytą w Stanach Zjednoczonych skomplikowaną operację serca. Do Polski postanowiła nie wracać po zabiegu, lecz starać się o stypendium i edukację w USA, co też się stało – stypendium otrzymała pomimo nieznajomości języka, następnie dostała się do Smith College w Northampton. Była studentką niezwykle zdolną, kończąc stypendium już po trzech, zamiast czterech programowych latach. Wraz z ukończeniem tej szkoły zdecydowała o powrocie do Polski. Tutaj zamieszkawszy w Krakowie podjęła się egzaminów na studia, w efekcie czego dostała się na IV rok filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wprowadzając się w ślad za tym do popularnego Domu Literatów mieszczącego się przy ul. Krakowskiej.

Ostatnie lata życia spędziła w Krakowie. W 1967 roku stan zdrowia Haliny Poświatowskiej był bardzo zły, dlatego zapadła decyzja o kolejnej operacji serca, która odbyła się w Warszawie. Osiem dni po zabiegu, 11 października, poetka zmarła w wyniku powikłań zakrzepowych i zatorowych.

Halina Poświatowska spoczęła obok jej męża Adolfa, w częstochowskim cmentarzu im. św. Rocha.

Ciekawostki o Halinie Poświatowskiej

  • Przyszła na świat jako Halina Myga, lecz ksiądz parafialny wprowadził do ksiąg „Helena” zamiast „Halina”, w jego bowiem mniemaniu imię „Halina” nie było właściwym dla kościoła rzymskokatolickiego.
  • Wpływem najważniejszym na przyszłe życie poetki, a ściślej jej zdrowia, były 4 dni podczas wyzwolenia rodzinnego miasta. Wraz z rodzicami schroniła się w piwnicy. Trzy dni Halina spędzone w tym zimnym i wilgotnym pomieszczeniu sprawiły, że zachorowała, a choroba pozostawiła po sobie skutki nieodwracalne. Bakterie paciorkowca zaatakowały organizm, powodując zapalenie stawów a w konsekwencji powstanie poważnej wady serca.
  • Pomimo otrzymania przez Poświatowską w USA oferty matrykulacji na zasadzie pełnego stypendium na studia doktoranckie Katedry Filozofii Uniwersytetu Stanforda, Poświatowska, stęskniona za rodziną, zdecydowała się jednak powrócić do kraju.
  • Jej małżeństwo z równie poważnie chorym mężem trwało zaledwie dwa lata, skrócone jego przedwczesnym odejściem.

Cytaty Haliny Poświatowskiej

„Wszystko należy jeszcze do życia, także i śmierć. Także śmierć jest po tej stronie życia. Nie ma żadnej innej strony.”

„Nie umrę jeszcze, poczekam, poczekamy razem; my umiemy przecież pięknie czekać, na życie, na śmierć, na cokolwiek…”

„Upór, przyjacielu, nie uznaje żadnych argumentów i dlatego jest tak nieodparty.”

„Naprawdę można kochać tylko raz.”

„Odchodził ode mnie zostawiając mnie bardziej samotną niż wtedy, kiedy nie było go jeszcze.”

„Osądził ludzkość nie zważając na to, że wydanym wyrokiem skazuje i siebie.”

„Przekonałam się, że tak naprawdę nie mamy zbyt wiele czasu, by być szczęśliwym. Dni przemijają szybko, życie jest krótkie. Jeżeli nie jesteśmy szczęśliwi dziś jak potrafimy być nimi jutro? A kiedy przychodzi oczekiwane od długiego czasu szczęście, ktoś je nam odbiera. Wtedy pojawiają się oni – ludzie, na których zawsze można liczyć. Przyjaciele.”