Piosenkarze

Eminem

Eminem

Eminem, czyli Marshall Bruce Mathers III przyszedł na świat w Kansas City, w USA, 17 października 1972 roku. Jest najlepiej sprzedającym się raperem w historii muzyki.

Krótki życiorys Eminema

Eminem, czyli Marshall Bruce Mathers III, jest amerykańskim raperem, producent muzycznym i aktorem. Przyszedł na świat 17 października 1972 roku w St. Joseph, w Kansas City. Jako nastolatek razem z matką przeprowadził się do Detroit i zamieszkał w okolicach 8 mili. Zaczął swoją przygodę z rapem za sprawą ścieżki dźwiękowej do filmu „Reckless”. Na przełomie lat 1995/96, wydał album „Infinite”, krążek przyjęty dość słabo, jednak za sprawą Dr. Dre los rapera obrócił się o 180 stopni, bowiem Dre zaproponował Eminemowi kontrakt ze swoją wytwórnią płytową Aftetmath, co spowodowało, że ukazała się bardzo dobrze przyjęta płyta zatytułowana „The Slim Shade LP”. Dalsza współpraca Eminema z Dr. Dre zaowocowała takimi pozycjami muzycznymi jak: „ The Marshall Mathers LP”, „The Eminem Show”, „Encore”, „Relapse”. Natomiast dwie płyty nagrał z zespołem D12. Jest też aktorem, ponieważ Eminem zagrał w filmie „8 mila”, który jest też po części nawiązaniem do przeszłości artysty. Dzięki swojej muzyce i oprawie tekstowej – odważnej i bezkompromisowej, Eminem zdobył mnóstwo prestiżowych nagród, wśród których można wymienić takie jak: Grammy Awards, MTV Movie Awards ( za film „8 mila” ), MTV Video Music Awards, MTV Europe Music Awards, American Music Awards.

Biografia rozszerzona Eminema

Trudy młodości

Już rok po jego narodzinach, jego młoda, bo 17 – letnia matka, rozstała się z jego ojcem. Wraz ze swoją matką odbywał podróże po USA. Mając wówczas 12 lat oboje osiedlili się w Detroit. Uczęszczając do dziewiątej klasy zaczął interesować się muzyką rap. Zasilił wówczas składy takich bandów jak Basement Productions, D12 i The New Jacks.

Rok 1983 oznaczał dla niego głównie ciężkie pobicie. Dziesięć kolejnych dni leżał w śpiączce, lekarze brali pod uwagę najgorszy scenariusz. Wyszedł z tego, lecz okazało się już wkrótce, że jego problemy nie skończyły się, zwłaszcza ten z policją oraz ze strony szkolnych rówieśników, podczas gdy muzyka zaczynała grać u niego rolę pierwszorzędną. Towarzyszem był mu wtedy wujek Ronnie, jego rówieśnik liczący sobie tyle lat co on.

Nadszedł rok 1991, w którym to Ronnie mając niespełna 20 lat odebrał sobie życie. Powodem było prawdopodobnie rozstanie z życiową partnerką. Marshall przeżył to ciężko, miewał nawet epizody całkiem depresyjne, objawiające się ciągłym przebywaniem w swym domowym pokoju oraz brakiem zainteresowania jakimikolwiek czynnościami. Odszedł mu w końcu człowiek, który wprowadził go w świat muzyki rap – nie mógł tego przeboleć. Tymczasem chorobę psychiczną zdiagnozowano nie u niego, lecz u jego matki, która przejawiała ostre stany choroby dwubiegunowej afektywnej.

25 grudnia 1996 roku przyszła na świat córka Marshalla, Hailie Jade Scot, nazwisko otrzymując po matce, gdyż w pierwszej fazie ojcostwa był człowiekiem na tyle biednym, iż nie było go stać na własne utrzymanie, a co dopiero dziecka.

W kierunku „Infinite”

Natomiast rok 1997 roku oznaczał całkiem ciekawą akcję Marshalla. Podczas jednej z audycji radiowych zadzwonił do radia i znalazwszy się na falach zaczął rapować. Człowiek, który go wtedy usłyszał, był z jednej strony zaciekawiony, a z drugiej – posiadając kontakty z producentami muzycznymi, zdecydował się zaprosić go do studia. Wkrótce też pojawiła się za sprawą tych pomyślnych zbiegów okoiczności jego pierwsza płyta wypuszczona przez wytwórcnię FTB.

Płyta „Infinite” nie odniosła wcale dużego sukcesu, krytycy mówili wtedy o braku dojrzałości twórcy. Wówczas występował pod pseudonimem M&M, lecz kojarzono to po prostu z produktem spożywczym. Natomiast płyta sprawiła, że rozpoznawano go w Detroit, lecz droga do pieniędzy zdawała się być bardzo daleka. Wtedy to najmował się do prac za minimalne wynagrodzenie. „Nie było mnie stać nawet na pieluszki dla mojej córeczki” – opowiadał po latach. „Nagrywając wszystkie swoje teksty na kasety udostępniał je i prosił o opinie”- wspominała jego koleżanka. Pomyślnym natomiast zbiegiem okoliczności, jedna z kaset znalazła się u ludzi, którzy związani byli z wytwórnią Aftermath.

Dr. Dre trampoliną do sukcesu

Pewnego dnia skontaktował się z Marshallem popularny Dr.Dre, bowiem znalazł jego kasetę leżącą na podłodze w pomieszczeniu jego płytowej wytwórni. Zadzwonił do Marshalla i umówił go na spotkanie. Po latach Dre wspominał, że pracowało mu się z Marshallem bardzo dobrze, niemal idealnie rozumieli się. Sam Marshall natomiast zwierzył się, że miał problem z pseudonimem artystycznym dla siebie, czyli z tym jednym słowem, które mogło by go określać w branży. Pojawił się numer „My name is” oraz „Forgot about Dre”. Oba zdobyły sporą popularność czyniąc go rozpoznawalnym. Został wreszcie wkrótce Eminemem, osobą znacząca w kręgu światowego rapu prawdziwe „Coś”. Menadżerem Eminema został wtedy Paul Rosenberg, to on doradził mu zmianę ksywy, co okazało się w efekcie niezwykle korzystne.

Problemy rodzinne

Lecz pojawiły się problemy rodzinne. Żona okazała się osobą niezbyt mu wierną. Jedno z zajść dotyczyło faktu, w którym Eminem przyłapał żonę na całowaniu faceta – zaraz potem ofiarą pobicia przez rapera. Sprawa wylądowała w prokuraturze. Szczęśliwie nagral wkrótce „The Slim Shady EP”. Wielkim hitem został numer z tego albumu zatytułowany „Just Don’t Give A Fuck”. Dr.Dre zdecydował się wtedy przyjąć pod swoje skrzydła białego rapera i być dla niego producentem. Tymczasem miał miejsce jeszcze jeden niesmaczny epizod, w którym jego własna matka zechciała wytoczyć mu proces w związku z piosenką „Cleanin’ out my closet”, twierdząc, że numer wpłynął na jej reputację doprowadzając ją do załamania psychicznego. Zażądała niebotycznej kwoty 11 milionów dolarów rekompensaty za wymienione straty. Proces przegrała.

„The Marshall Mathers LP”

W roku 2000 Eminem nagrał album zatytułowany „The Marshall Mathers LP”, bijący wkrótce rekordy popularności. Były to szczyty absolutne, ponieważ album mógł się dostać do księgi rekordów Guinessa za sprawą pierwszego zaledwie tygodnia sprzedaży, w którym rozszedł się w nakładzie liczącym sobie grubo ponad milion sztuk (dokładny szacunek mówi o milionie siedmiuset pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy). Eminem mógł zatem kupić sobie dom. Ponadto kapitał sprawił, że założył wkrótce własną wytwórnie płytową o wiele mówiącej nazwie: „Shady Records”. W 2001 roku wyszedł krążek „Devils Night”, który nagrał z całym składem D12, który również otrzymał zatrudnienie w jego wytwórni.

Droga seksu i śmierci

Rok 2002 oznacza w jego biografii wydanie płyty „Eminem Show”, zajmującej wkrótce pierwsze miejsca list przebojów po obu stronach oceanu. W 2002 roku Eminem spróbował swych sił w pół-biograficznym filmie zatytułowanym „8 mile”. Na szczególną uwagę zasługuje tam ścieżka dźwiękowa do tego filmu, którą nagrał – za piosenkę „Lose Yoursel” Eminem, jako jedyny raper na świecie, dostał Oskara. Eminem za sprawą tego faktu dostał się pod strzechy już niemal wszystkich, którzy mogli tylko odebrać fale radiowo – telewizyjne. Poszedł jednak za ciosem i dalej, zakładając produkcje swej własnej linii odzieżowej „Shady Limited”, ze szczególnym rzecz jasna uwzględnieniem fanów. Tymczasem w 2004 roku Eminem wydał dwa albumy; pierwszym był „D12 Word” wraz z grupą D12, drugim jego solowy album pt. „Encore”, kolejny kasowy sukces. W 2005 roku wyszła składanka hitów pt. „Curtain Call: The Hits”. Wkrótce jednak po tym miały miejsce problemy osobiste rapera – pierwszy polegał na nieudanym związku małżeńskim, drugi na przedwczesnym odejściu jego przyjaciela z D12. Potrzebował pomocy terapeutycznej. W roku 2006 ukazał się krążek kolejny, nagrany jednak przez ekipę raperów z Shady Records. Jako że album nie jest ściśle jego, pojawiła się pewna krytyka, ale i konstruktywne reakcje krytyki spodziewającej się powrotu Eminema w swym solowym wydaniu.

Ciekawostki o Eminemie

  • Jest raperem sprzedającym współcześnie największą ilość swych płyt.
  • Oskarżany był o homofobię i mizoginizm, co musiał sprostowywać promując na przykład małżeństwa osób tej samej płci.
  • W związku z jednym z jego utworów matka rapera pozwała go o znieważenie, żądając 11 milionów dolarów zadośćuczynienia. W efekcie jednak proces przegrała.
  • Jego bliski przyjaciel i rówieśnik popełnił samobójstwo w wieku lat 20, co spowodowało, że raper na wiele miesięcy zamknął się w sobie.

Cytaty Eminema

„Bo niektóre rzeczy po prostu się nie zmieniają. Jest lepiej, kiedy pozostają takie same.”

„Ci ludzie myślą, że zbrodnią jest mówić, to, co się myśli… Domyślam się, że jestem przestępcą.”

„Dokąd nie przestanę rymować – zawsze będę czuł, że można to zrobić lepiej, niż na ostatniej nagrywce.”

„Gdybym naprawdę powiedział to wszystko, co chcę powiedzieć, dopiero wtedy wszyscy by mnie znienawidzili.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sebastian Vital. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.