Pisarze Różne

Eliza Michalik

Eliza Michalik

Eliza Michalik przyszła na świat w roku 1976. Pochodzi z okolic Pilska w Beskidzie Żywieckim, a ściślej na granicy województwa dolnośląskiego i małopolskiego. Jest polską dziennikarką występującą w telewizji, radio i prasie. Zaczynała swoją działalność dziennikarską w lokalnej „Panoramie Pilskiej”, lecz później już w „Gazecie Polskiej”. Jest współautorką książki zatytułowanej „Układ”. Współpracowała też z wydawnictwami prasowymi takimi jak „Ozon”, „Wprost” i „Gość Niedzielny”.

Krótki życiorys Elizy Michalik

Jest to już tak, iż jeśli mowa o krótkim życiorysie, wówczas wypada podać wzrost, dane „facebookowe”, pochodzenie, małżonka lub partnera, biograficzne dane dotyczące również rodziny – ponieważ to w końcu te tematy, które interesują fanów jak i antyfanów także i tej dziennikarki, czyli również zbiór danych – informacji poszukiwanych na temat określonej publicystki w internecie. Eliza Michalik, czyli główna twarz Superstacji tymczasem całkiem niewiele mówi o swojej sferze prywatnej, ale od czego są Ci, którym udaje się zgromadzić kilka ciekawych informacji na jej temat. Kim jest zatem Eliza Michalik? Jest oto tą, która dziennikarską przygodę rozpoczęła w „Panoramie Pilskiej” następnie podejmując współpracę w „Gazecie Polskiej”. Wraz z popularnym dziennikarzem Tomaszem Sakiewiczem została współautorką książki Układ z 2003 o powiązaniach Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Samoobroną. Publikowała również we „Wprost”, „Ozonie” czy tez „Gościu Niedzielnym” Oprócz jednak tego była też Michalik współprowadzącą w Radio Kolor audycję „Czekając na środę, czyli godzina niepoprawności politycznej”.

W 2003 tymczasem Eliza Michalik została stroną oskarżoną o naruszenie praw autorskich Hanny Harasimowicz-Grodeckiej, a to przez wykorzystanie fragmentów tekstów wspomnianej, zawartych w jednym z artykułów Elizy Michalik (Czy eksmisja to dobry interes, „Gazeta Polska” nr 9 (503) z 5 marca 2003 r.) – mianowicie: bez powołania się na źródło. Wkrótce potem „Gazeta Polska” musiała w związku z tym opublikować przeprosiny. Była oprócz tego autorką bloga w serwisie Salon24.pl. Na początku 2007 w komentarzach do notatek autorstwa Michalik ponownie zaczęły pojawiać się oskarżenia, również o plagiaty. Usuwanie tego typu komentarzy tylko spowodowało, że sprawę mógł opisać w swoim blogu niejaki Gniewomir Świechowski, a potem powstał na bazie tego blog kolejny, o nazwie „Eliza Watch”, w którym internauci decydowali się wpisywać fragmenty tekstów autorstwa Elizy Michalik, porównując je z źródłami jakoby stojącymi w sprzeczności z etyką wykorzystywania źródeł. W efekcie, 23 lutego 2007 Igor Janke poinformował o fakcie zakończenia współpracy Salonu24 z Panią Elizą Michalik. Eliza Michalik nie przyznawała się i nie przyznaje się do plagiatu, twierdząc, że „że afera plagiatowa była zemstą środowiska prawicowego za to, że się od niego odwróciła”[.

Po odejściu z Salonu 24 Eliza Michalik pracowała w gazecie „Życie Warszawy”. Wiosną 2007 mogła więc związała się z telewizją Superstacja, gdzie prowadziła programy takie jak „Do Elizy” i „Eliża na plaży”. Obecnie jest wraz z Marcinem Tellerem współautorką dość popularnego piątkowego programu „Gilotyna”, prowadząc również codzienny program pod tytułem „Nie ma żartów”. Od stycznia 2013 prowadzi Eliza Michalik program pt. „Szpile”. Bywa określana najpopularniejszą publicystką stacji].

Od 7 czerwca do 30 sierpnia 2013 Eliza Michalik prowadziła piątkowe „Poranki RDC”, a od 7 września 2013 do 7 marca 2015 prowadziła sobotni poranny program tytuł którego brzmi „Bez pudru” w Polskim Radio RDC.

Pokuśmy się jednak i o biografię rozszerzoną.

Biografia rozszerzona Elizy Michalik

Wzrost Elizy Michalik

Jak donoszą źródła internetowe, Eliza Michalik należy do całkiem wysokich kobiet. Ma około 180 cm wzrostu czym potrafi wyróżnić się na tle innych dziennikarek, wśród których wygląda też olśniewająco. Imponujący wzrost publicystki jest zdecydowanie zauważalny między innymi podczas programu „Gilotyna”, który Eliza Michalik prowadzi wraz z Marcinem Tellerem. Nie trzeba być wzorem bystrości by zauważyć, że nawet bez obcasów jest Michalik góruje nad swym redakcyjnym kolegą. Teoretycznie akurat niespotykana jest taka różnica wzrostu między duetem prowadzących w telewizji, ale magia kamery szczęśliwie potrafi zniwelować te dobrych kilka centymetrów, które mogłoby wprowadzić – zdaniem niektórych – Marcina Tellera w tak zwane kompleksy. Eliza Michalik stawia słusznie na modne, a i nowoczesne kreacje, które świetnie potrafią komponować się z jej wzrostem.

Eliza Michalik na łamach Facebooka

Eliza Michalik jest za pewne zdecydowanie nowoczesną kobietą, która doskonale potrafi sobie radzić ze światem mediów społecznościowych. Za pośrednictwem social media ona dociera ze swoimi opiniami do swych fanów. Na bieżąco potrafi komentować wydarzenia ze sceny politycznej, jak i bynajmniej – społecznej. Znana jest ze swoich cokolwiek liberalnych poglądów, choć przeszła transformację z punktu widzenia osoby o bardziej konserwatywnym nastawieniu do świata, niż dziś mogło by się wydawać. Nic więc dziwnego, że jej opinie są na wskroś liberalne. Eliza Michalik za pośrednictwem Facebooka potrafi efektywnie zawalczyć między innymi o prawa kobiet, również o tolerancję wobec osób LGBT oraz w ostrych słowach opisując rządy tak zwanej narodowo-konserwatywnej władzy.

Pochodzenie Elizy Michalik

Pochodzenie Elizy Michalik to kolejny temat na żywotnej tapecie internautów. Dziennikarka pochodzi z dalszego południa Polski, więc można powiedzieć dość śmiało, że jest „góralką”, lub prawie – góralką. Jej kariera dziennikarska zaczynała się więc tam, w lokalnych mediach, co jest zwykle określane mianem klasycznego początku kariery młodego publicysty. Jako, iż Eli=za Michalik pochodzi z okolic miejscowości Pilsko w Beskidzie Żywieckim, mianowicie na granicy województwa dolnośląskiego i małopolskiego, swoją karierę rozpoczynała w tytule lokalnym „Panorama Pilska”. Pochodzenie Elizy Michalik niejako wpływało na jej pierwotne poglądy i światopoglądy. Nie jest bowiem tajemnicą, że to właśnie konserwatywne, czy lepiej – prawicowe,podejście do życia, jest znacznie bardziej powszechne na dalekim południu Polski niż, chociażby, na zachodzie czy północy kraju. Chce się zatem powiedzieć, że i w Polsce w kontekście tego jest podział jak gdzie indziej, czyli na bogatą północ i biedniejsze południe.

Eliza Michalik: Biograficznie i życiorysowo

Biografia Elizy Michalik to niezwykle zajmujący temat. Dziennikarka Superstacji urodziła się w 1976 roku na dalekim południu Polski w okolicach miejscowości Pilsko. Dorastała w katolickim, na wskroś konserwatywnym środowisku. Swoją karierę dziennikarską zaczynała w lokalnym medium, jaką to jest tytuł „Panorama Pilska”. W 2003 roku dołączyła do ultrakonserwatywnego składu nie gdzie indziej, a w samej „Gazecie Polskiej”, gdzie uczyła się dalej swego fachu. Problem polega na tym, że to tam właśnie Michalik publikowała te treści, za które dziś się podobno wstydzi. Pisała bowiem w kolumnie zatytułowanej tam „Kącik homofoba”, gdzie znajdowały się treści rzekomo krzywdzące dla osób LGBT. Co ciekawe, prawica podnosi do dzisiaj, że po transformacji poglądowej, Michalik, już w 2014 roku, została nominowana do nagrody „Okulary Równości”, a to w kategorii „Praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci”. Swoją karierę dziennikarską rozwijała również w kultowym na dziś dzień Radiu Kolor (audycja „Czekając na środę, czyli godzina niepoprawności politycznej” z Pawłem Oksanowiczem), lecz publikowała nawet w Ozonie oraz w Gościu Niedzielnym. Następnie po przeprowadzce do Warszawy znalazła się Pani Eliza w „Życiu Warszawy”, by następnie na stałe zadomowić się w, jak wiadomo – Superstacji, prowadząc tam między innymi swój program „Nie ma Żartów”.

Eliza Michalik a małżeński związek

Mąż Elizy Michalik… nie jest już osobą żonatą. Eliza Michalik wychowana w całkiem konserwatywnym, katolickim duchu dziennikarka podjęła decyzje szybko wyjść za mąż, co okazało się według niektórych być dla niej fatalną decyzją. Jak twierdziła po latach, nie była katoliczką żarliwą, ale osobą, która do religii katolickiej podchodziła cokolwiek bezrefleksyjnie. Wcześnie więc pobrała się i gorzko tego, jak się okazało – pożałowała. Wychowała się w środowisku katolickim, gdzie funkcjonował całkiem jasno określony podział ról tradycyjnie społecznych ze względu właśnie na płeć. Nieudane małżeństwo tymczasem pomogło jej zerwać z tym katolickim wychowaniem i ruszyć w kierunku jako takiego liberalizmu. Wiadomo, że już przed 2007 rokiem rozwiodła się, co było bardzo negatywnie przyjęte w jej ówczesnym a konserwatywnym środowisku, w którym się Michalik wtedy obracała. Dla prawicowców było to jak się okazało absolutnie nie do przyjęcia, czyli, że nieszczęśliwa kobieta nie chciała kontynuować tego swego nieudanego małżeństwa. Eliza Michalik miała na domiar złego również drugiego męża, z którym nie omieszkała się rozwieść. Obecnie nie ma męża, choć nie wiadomo, co też tej liberalnej osobie przyniesie jakże szalona przyszłość, bo skazana na idee wolnościowe z wyboru. Na pewno tym razem. Eliza Michalik zastanowi się wielokrotnie, powiadają plotki, zanim ponownie stanie na kobiercu ślubnym.

Eliza Michalik: Rodzina, czy rodzinna?

Wpływ rodziny Elizy Michalik dość mocno ukształtował poglądy wysokiej dziennikarki, które towarzyszyły jej nie tylko w młodości bo i w późniejszych stadiach jej kariery. Publicystka jej pochodzi z prawicowej rodziny z dalekiego południa Polski, w której dominowały „tradycyjne” społeczne role wyznaczane z grubsza i przez płeć. Wcześniej dziennikarka jak zdążyła to określić – bezrefleksyjnie akceptowała stan rzeczy i tradycję panującą w jej rodzinie. Dziś jednak nabyła znacznie innego spojrzenia na te tematy i odcina się od tychże poglądów, które wpajała jej rodzina. Eliza Michalik nie zdołała tymczasem zbudować trwałej rodziny z mężczyzną, czy tez chłopem. Rozwiodła się dwukrotnie, do tego – jak powiadali by starsi – nie ma ona dzieci. Szczęśliwie nie wydaje się być jednak specjalnie przejęta tą rolą i sytuacją, ciesząc się za to życiem jako wyzwolona, pełna pasji i energii rozumna kobieta.

Ciekawostki o Elizie Michalik

  • Ma około 180 wzrostu, co daje Elizie Michalik miejsca czołowe w klasyfikacji dziennikarskich wg. wzrostu, a zwłaszcza w łonie tego – pań. Daje się to zauważyć w programie „Gilotyna” w Superstacji, gdzie występuje Michalik ze swym kolegą niższym, mimo, że oko kamery ma zdolności modyfikowania tego i u owego o kilka centymetrów albo i więcej.
  • Eliza Michalik pochodzi z małej miejscowości górskiej na południu naszej ukochanej ojczyzny. Miała stąd i swe poglądy prawicowe, których jednak nie dotrzymała na skutek zderzenia z liberalną współczesną rzeczywistością.
  • ELiza Michalik była i niekiedy wciąż pozostaje pod ostrzałem krytyki. Zwłaszcza dotyczyła krytyka jej korzystania ze źródeł bez wspominania o tym w odpowiednich dziennikarskich narzędziach, służących do podpierania tekstu odpowiednia bibliografią.

Cytaty Elizy Michalik

„Wszyscy uważamy za normę to, że najwyższe urzędy w państwie są obsadzone w 80 procentach mężczyznami. W sytuacji odwrotnej, gdyby władzę trzymały głównie kobiety, podniesiono by wrzask lub co najmniej mocno się dziwiono. Przypomnij sobie, co się stało, gdy Ewa Kopacz mianowała ministrami kilka kobiet. Cała prasa konserwatywna pisała o „psiapsiółkach” pani premier, o tym, że zatrudnia na rządowych stanowiskach swoje „koleżaneczki”. W analogicznych sytuacjach, z którymi mieliśmy do czynienia wiele razy, że premierem zostaje mężczyzna i ministrami mianuje innych mężczyzn, nikt nie mówił, że to jego kumple od kieliszka i towarzysze od męskich imprez.”

„Uważam, że jesteśmy w momencie przejściowym. To nie znaczy, że mamy z góry zakładać, że wygra PiS, i godzić się z tym. Obywatele muszą wytrzymać ciśnienie kampanii, ale nie biadoląc, tylko działając, każdy w ramach swoich możliwości powinien robić, co się da – chodzić na parady równości, mówić głośno o potrzebie rozdziału Kościoła od państwa, podpisywać petycje, pisać własne. Innymi słowy: można się bać, ale strach nie może oznaczać pogodzenia się z losem, braku aktywności, przeciwnie – strach musi motywować do działania! Mam tylko nadzieję, że polskie rządy po najbliższych wyborach nie będą wyglądały jak na Węgrzech. Jeśli tak się stanie, szkoda mi Polski, bo cofnie się w rozwoju o co najmniej 10-20 lat.”

Źródła

https://pikio.pl/eliza-michalik-wzrost-facebook-pochodzenie-maz/
https://zyciorysy.info/eliza-michalik/
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,18399785,eliza-michalik-moje-marzenie-rzad-zlozony-z-samych-kobiet.html

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia. org. Autorem jest Wiadomo Co. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.