Różne

Dariusz Michalczewski

Dariusz Michalczewski

Dariusz Michalczewski przyszedł na świat w Gdańsku 5 maja 1968 roku. Jest polskim i niemieckim bokserem, byłym mistrzem świata zawodowców federacji IBF, WBA i WBO, w kategorii odpowiednio ciężkiej i półciężkiej, również amatorskim mistrzem Europy kategorii półciężkiej. Był bokserem niepokonanym przez 12 lat.

Biografia i życiorys Dariusza Michalczewskiego

Boksem Michalczewski zajął się już w wieku swych 12 lat. Karierę sportową rozpoczął w Gdańsku, dzięki wujkowi, który zaprowadził go na treningi. Rok 1985 to w biografii boksera zdobycie przez niego mistrzostwa Polski juniorów wagi półśredniej, a rok 1986 wywalczenie złotego medalu młodzieżowych mistrzostw Polski wagi lekkośredniej. W tej samej wadze w roku 1987 zdobył tytuł mistrza Polski seniorów.

W kwietniu 1988 roku odbył się wyjazd polskiej ekipy bokserskiej do RFN, wówczas to Michalczewski pozostał w Niemczech i tam rozpoczął karierę, za co został automatycznie dożywotnio zdyskwalifikowany decyzją Polskiego Związku Bokserskiego. Otrzymał w RFN obywatelstwo niemieckie mogąc kontynuować karierę amatorską. Sierpień 1991 roku był tymczasem, gdy Michalczewski podpisał kontrakt z samym Universum Box-Promotion w Hamburgu. 10 września 1994 roku natomiast to już zdobycie przez niego mistrzostwa świata WBO kategorii półciężkiej. 14 września 2002 roku Michalczewski zadebiutował na zawodowym ringu stoczywszy pojedynek w barwach polskich. W 2002 roku federacja WBO oznaczyła Dariusza Michalczewskiego „championem wszech czasów”. Dopiero 18 października 2003 roku Michalczewski poniósł pierwszą porażkę, a 26 lutego 2005 roku w walce o mistrzostwo świata organizacji WBA poniósł porażkę kolejną – w wadze półciężkiej. W efekcie 1 czerwca 2005 roku Dariusz Michalczewski zakończył oficjalnie karierę bokserską.

Dariusz Michalczewski jest założycielem fundacji „Równe Szanse”, co miało miejsce w 2003 roku. Misja organizacji ma na celu wspieranie inicjatyw, które potrafiły by wyrównywać szanse młodzieży pochodzącej ze środowisk zmarginalizowanych, czy też zagrożonych negatywnymi skutkami oddziaływać patologii społecznych. Fundacja ma za zadanie wspierać liczne sekcje bokserskie. W 2004 roku na pułki sklepowa trafiła Dariusza Michalczewskiego zatytułowana „Dariusz Michalczewski – Silniejszy niż strach. Moje życie”.

Dariusz Michalczewski brał również udział w telewizyjnych programach rozrywkowych m.in. takich jak „As wywiadu”, „Mamy Cię”, „Szymon Majewski Show”, „Granice kariery”, „Piotr Bałtroczyk na żywo” czy też „Męski punkt widzenia”.

W roku 2014 Dariusz Michalczewski poparł akcję „Ramię w ramię po równość” Kampanii Przeciw Homofobii, która to odbyła się na rzecz prawnego uregulowania statusu związków partnerskich w Polsce, ale i możliwości adoptowania dzieci przez pary homoseksualne czy też na rzecz walki z przejawami homofobii. Co się natomiast tyczy roku 2015, Dariusz Michalczewski w związku ze swoimi poglądami społeczno-politycznymi poparł w toczącej się kampanii prezydenckiej kandydaturę Bronisława Komorowskiego.

Został też Michalczewski w ostatnim czasie bohaterem domysłów i spekulacji na łamach prasy bulwarowej. Oto wieści dotyczyły m.in. znamion przestępstwa w rzekomych stosunkach Michalczewskiego z jego partnerką Basią. Przedmiotem mającej się toczyć rozprawy została przemoc domowa.

Natomiast co się tyczy ściśle biografii sportowca, to ostatni czas był przez moment o tyle tragiczny, iż angielska wikipedia utrzymywała jakoby pięściarz został śmiertelna ofiarą wypadku samochodowego (co uległo względnie szybkiemu sprostowaniu).

Próba zreasumowania biografii Dariusza Michalczewskiego to wciąż jego podboje komercyjne, które eksploatuje do dziś na fali swej bokserskiej popularności w kraju i za granicą. Dotyczy to zwłaszcza aż trzech tytułów literackich, które poświęcone zostały jego sylwetce, mianowicie książka „Silniejszy niż strach”, później natomiast „Tiger to ja” z 2014 roku (wraz z postacią jaką jest Wolfgang Wegen); wreszcie w 2015 wyszła ta zatytułowana „Tiger. Bez cenzury”, która została napisana z Grzegorzem Kubickim oraz Maciejem Drzewieckim.
Tymczasem pewnie popularność idzie dla Michalczewskiego w parze z kiesą, ponieważ on to został właścicielem logotypu i produktu jakim jest napój energetyzujący Tiger. W ten sposób możemy wspaniale prześladzić tantiemy odcinane przez niego od tego juz samego faktu, iż to Dariusz Michalczewski jako jedyny Polak na świecie i w historii potrafił zunifikować trzy pasy – federacji WBA, WBO oraz IBF.

Ciekawostki o Dariuszu Michalczewskim

  • Boksem zajął się w wieku zaledwie dwunastu lat.
  • Pierwszą oficjalną walkę rozegrał 1 maja 1983, czyli mając zaledwie piętnaście lat.
  • 24 kwietnia 1988 Dariusz Michalczewski nie powrócił z wyjazdu polskiej ekipy bokserskiej do RFN, by móc tam rozpocząć karierę zawodową, co poskutkowało dożywotnią dyskwalifikacją boksera przez Polski Związek Bokserski.
  • W ramach osiągnięć amatorskich najlepszym świadectwem jego doświadczenia jest fakt stocznia 150 walk, w tym odniesionych 139 zwycięstw, z tego 89 przez KO.

Cytaty Dariusza Michalczewskiego

„Najlepszy moment to pierwszy gong.”

„Jeżeli dziecko ma dwóch ojców lub dwie mamy, to rówieśników naprawdę nie obchodzi, dlaczego tak jest. A jeśli to dziecko jest wytykane palcami i wyśmiewane, to dlatego, że „kochani i troskliwi” rodzice koleżanek i kolegów z przedszkola czy szkoły zadbali o to, żeby tak było. Powiedzieli córce czy synowi „z tym od pedałów się nie zadawaj”. Dzieci by to nie obchodziło. To dla wielu pewnie ekstremalne, ale trzeba to powiedzieć: dzieci są w Polsce bite, gwałcone, wychowują się rodzinach alkoholików. Ja wolałbym mieć dwóch ojców, niż jednego, który bije czy molestuje.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Paweł Zienowicz. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.