Kompozytorzy

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 r. W Lajatico w Toskanii we Włoszech. Jest tenorowym piosenkarzem, który odniósł wielki sukces i jest znany z pracy chociażby z samym Luciano Pavarottim.

Krótki życiorys Andrea Bocelliego

Andrea Bocelli urodził się 22 września 1958 r. W Lajatico w Toskanii we Włoszech. Jako dziecko uczył się gry na fortepianie, flecie i saksofonie. Niedowidzący od urodzenia Bocelli oślepł w wieku 12 lat po obrażeniach w trakcie gry w piłkę nożną. Jego wielka chwila nastąpiła, gdy taśma demo wylądowała w rękach Luciano Pavarottiego. Jego album „Bocelli” z 1995 roku wypadł dobrze w Europie, a „Sogno” z 1999 roku stało się międzynarodowym hitem. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych na świecie śpiewaków. Oprócz kompilacji i wspólnych prac, Bocelli wydał wiele albumów studyjnych i koncertowych w swojej karierze, w tym „Viaggio Italiano” (1995), Aria: „The Opera Album” (1998), „Sacred Arias” (1999), „Verdi” (2000), „Cieli di Toscana” ( 2001), „Sentimento” (2002), „Andrea” (2004), „Amore” (2006), „Under the Desert Sky” (2006), „Incanto” (2008), „Vivere Live in Toskania” (2008), „My Christmas” (2009) i „Concerto: One Night w Central Parku” (2011).

Biografia rozszerzona Andrea Bocelliego

Urodzony 22 września 1958 r. W Lajatico we Włoszech Andrea Bocelli zainteresował się muzyką od najmłodszych lat. Miał zaledwie sześć lat, kiedy zaczął studiować fortepian. Później uczył się gry na flecie i saksofonie, często też był proszony o śpiewanie na spotkaniach rodzinnych i w szkole. Niedowidzący od urodzenia, oślepł w wieku 12 lat po kontuzji w trakcie gry w piłkę nożną.

Według jego strony internetowej, Bocelli po raz pierwszy zasmakował sukcesu w konkursie śpiewu w 1970 roku. Nadal doskonalił swój talent, studiując głos z Luciano Bettarini. Jego rodzice chcieli, aby został adwokatem, a podczas swego pobytu na Uniwersytecie w Pizie Bocelli studiował prawo, a następnie został prawnikiem sądowym po ukończeniu szkoły prawniczej. Ale nie porzucił swojej muzyki. Bocelli uczył się u Franco Corelli i zajął się graniem na fortepianie w barach, aby opłacić lekcje

Jeden z pierwszych szczęśliwych momentów dla Bocellego przyszedł w 1992 roku, kiedy nagrał kasetę demo „Miserere” dla Zucchero Fornaciari, z piosenką współtworzoną przez Bono z U2. To nagranie zostało usłyszane przez sławnego tenora Luciano Pavarottiego, dla którego utwór został pierwotnie napisany. Następnie Pavarotti zachęcił Fornaciari, by użył Bocellego do wykonania tego utworu. W końcu Bocelli i Pavarotti wspólnie wykonali „Miserere”, który stał się ogólnoeuropejskim hitem.

Jako piosenkarz, Bocelli startował na festiwalu w Sanremo w 1994 roku. Zdobył najwyższe wyróżnienie w kategorii nowicjuszy. W tym samym roku Bocelli wydał swój pierwszy album we Włoszech, „Il Mare Calmo Della Sera”. W niedługim czasie trafił w na sam top list w Europie. Później jego szlagierowa piosenka stała się popularnym duetem z Sarah Brightman jako „Time to Say Goodbye”, który pojawił się na jego albumie „Romanza” z 1997 roku.

Wraz z „Sogno” (1999) Bocelli ugruntował swój status międzynarodowej sławy. Przebojem był duet z Celine Dion w utworze „The Prayer”. Wkrótce pojawiły się kolejne popularne albumy, w tym „Cieli di Toscana” z 2001 roku i „Amore” z 2006 roku. Zdobył także nagrody Grammy dla najlepszego nowego artysty w 1999 r., Aw 2000 r. za „Sogno” (najlepszy występ męski wokalisty) i „The Prayer” (najlepsza współpraca pop z wokalami).

Oprócz kompilacji i wspólnych prac, Bocelli wydał wiele albumów studyjnych i koncertowych w swojej karierze, w tym „Viaggio Italiano” (1995), Aria: „The Opera Album” (1998), „Sacred Arias” (1999), „Verdi” (2000), „Cieli di Toscana” ( 2001), „Sentimento” (2002), „Andrea” (2004), „Amore” (2006), „Under the Desert Sky” (2006), „Incanto” (2008), „Vivere Live in Toskania” (2008), „My Christmas” (2009) i „Concerto: One Night w Central Parku” (2011).

Ostatnio Bocelli współpracował z Jennifer Lopez i Nelly Furtado na swoim 2013 albumie „Passione”. Połączył siły także z Placido Domingo i Ana Maria Martinez w 2014 roku.

W 2015 roku Bocelli wydał „Cinema”, jego 15. studyjny album. Tenor pragnął stworzyć album swoich ulubionych piosenek z filmów oryginalnie wykonanych przez takich śpiewaków jak Frank Sinatra i Mario Lanza. Album zawiera jego interpretacje klasycznych ścieżek dźwiękowych, takich jak „Maria” z West Side Story, „Moon River” ze śniadania u Tiffany’ego, „No Llores Por Mi Argentina”, z Evita i „Por uno cabeza”z Scent of a Woman. Album zawiera także duety z Arianą Grande i Nicole Scherzinger.

W tym samym roku śpiewał „Modlitwę Pańską” przed papieżem Franciszkiem w Filadelfii podczas historycznej wizyty papieża w Stanach Zjednoczonych. Mówiąc o spektaklu z magazynu „Time”, Bocelli zastanawiał się: „Wielkie zaszczytem dla mnie jest to, że mam okazję znowu śpiewać przed Ojcem Świętym, dla którego mam głębokie i szczere oddanie, oferując mój skromny wkład jako żarliwy katolik. Święty Augustyn notorycznie przypomina nam, że śpiewanie jest niezwykłą formą modlitwy, a to jest mój cel, cel i moja radość: wspólnie się modlić „

Bocelli poślubił swoją pierwszą żonę, Enricę, w 1992 roku. Para ma dwóch synów, Amosa i Matteo, zanim rozstała się w 2002 roku.

W tym samym roku Bocelli spotkał się z Veronicą Berti, która została jego kierownikiem. W 2012 r. Para powitała na świecie córkę Virginię. Pobrali się w marcu 2014 r. podczas ceremonii we włoskim Livorno. Włoski tenor miał wtedy 55 lat, a jego nowa panna młoda 30.

Ciekawostki o Andrei Bocellim

  • Wydał dotąd aż 23 albumy długogrające.
  • Wydał w 1999 r. książkę zatytułowaną „La musica del silenzio” (wydanie polskie pt. „Muzyka ciszy” w 2014 r.); jak również w 2002 r. „Scuola di canto lirico e moderno. Indagine sulla tecnica e affondo” (z Delfo Menicuccim, Franco Fussim i Mario Del Monaco).
  • Po wydaniu płyty „Sacred Arias” został Andrea Bocelli wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ w związku z faktem, iż jego utwory jednoczesne zajmowały pierwsze, drugie i trzecie miejsce na liście albumów muzyki klasycznej w Stanach Zjednoczonych. Jego nazwisko, co najważniejsze, widniało tam na miejscu pierwszym (często jednocześnie na drugim) nez przerwy przez trzy i pół roku.
  • Stracił całkowicie wzrok w wieku swych 12 lat na skutek urazu podczas gry w piłkę nożną.
  • Otrzymał Order Zasługi Republiki Włoskiej w klasie Wielkiego Oficera oraz Order Zasługi Duarte, Sáncheza i Melli w klasie Wielkiego Oficera.

Cytaty Andrei Bocelliego

„Śpiew Opery jest pod każdym względem nieocenionej wartości; prawdziwe dziedzictwo dla całej ludzkości, które zostało osiągnięte przez stulecia studiów, prób, lotów ducha.”

„Dla mnie jazda na rowerze dwukołowym była bardzo ryzykowna. Odliczanie pociągnięć pedałów przed zakrętem i uczenie się dźwięków dochodzących z budynków, trawy i ramy wspinaczkowej sprawiło, że wszystko to zmieniło się w podstawowe przetrwanie i upewniło się, że nie trafiłem do czołówki w piaskownicy.”

„Kiedy słyszę, że młodzi ludzie przychodzą do teatru po raz pierwszy, aby słuchać opery, jestem bardzo szczęśliwy. Ponieważ to samo przydarzyło mi się jako dziecko. Kiedy po raz pierwszy usłyszałem tenorowy głos, od razu zakochałem się w tej muzyce.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest laurentius87. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.