Piosenkarze Różne

Alicja Majewska

Alicja Majewska

Kiedy mowa o polskiej piosence, nie sposób wspomnieć na przykład o Alicji Majewskiej, bowiem jest ona popularną polską piosenkarką uhonorowaną chociażby w 2005 roku Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zdobyła oprócz tego Grand Prix oraz nagrody wielu festiwali, między innymi takiego jak festiwal opolski, ale i zagranicznych – nie sposób przecież nie wymienić zachodnich sąsiadów, gdzie artystka również zbierała zasłużone laury.

Krótki życiorys Alicji Majewskiej

Alicja Majewska jest rodowitą wrocławianką – przyszła bowiem tam tez na świat 30 maja 1948 roku. Uczyła się w podstawówce, następnie w liceum ogólnokształcącym. Następnie idąc w kierunku studiów mogła podjąć i ukończyć studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Rok 1971 oznaczał tymczasem dla Alicji Majewskiej całkiem sprawne wykonywanie partii wokalnych w ramach zespołu Partita. Natomiast z karierą swą solową Majewska ruszyła w roku 1974, zaczęła wykonywać wtedy chociażby repertuar Hanki Ordonówny zatytułowany „Miłość ci wszystko wybaczy”. Została zauważona i wówczas przez Mariusza Waltera, padła wiec i wówczas propozycja by Alicja Majewska dokonała nagrań dla popularnego w branży Studio 2. Jednocześnie Alicja Majewska nie odpuszczała tez i innych swych zainteresowań i aktywności, była na przykład wciąż zaangażowana w działalność w ramach Teatru na warszawskim Targówku. Ważnymi za pewne momentami w karierze Alicji Majewskiej były rozmaite festiwale. Koncertowała zarówno w Europie, jak np. w Niemczech, ale i Azji oraz w Stanach Zjednoczonych, Australii lądując nawet w Kanadzie. Z tego jej okresu pochodzą słynne Majewskiej przeboje takie jak choćby zatytułowane: „To nie sztuka wybudować nowy dom”, „Być kobietą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” i „Jeszcze się tam żagiel bieli”. Była, co wypada tu podkreślić wielokrotnie i na czerwono, wielokrotnym laureatem nagród Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była na przestrzeni lat 1975 – 1989 wręcz indywidualnością artystyczną KFPP Opole, otrzymała również przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015, prestiżową nagrodę Złotego Mikrofonu. Nie wolno zapomnieć mówiąc o niej, że Alicje Majewską uhonorowano nagrodami specjalnymi za wykonanie utworów w Rostocku w NRD jak i na Kubie, gdzie słońce świeciło a ludzie świetnie się bawili.

Alicja Majewska należy do artystów po pierwsze niezapomnianych, a po drugie dokonujących wielu nagrań, wśród których są i te dawno wykonane specjalnie dla Polskiego Radia czy też ostatnio dla poszczególnych firm fonograficznych. Nie zabrakło w karierze Majewskiej również współpracy i radosnego dzielenia się talentem z innymi artystami. Do legend przeszły jej piosenki zaśpiewane w duecie z takimi wielkimi epoki lat 80 jak na przykład Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Jerzy Połomski, Dorota Osińska, Grzegorz Markowski, czy Ryszard Rynkowski. Artystka wykonywała też okazjonalnie utwory typu kolędowego, wśród nich znalazły się „Kolędy w Teatrze Stu”, gdzie odnaleźli swe partie wokalne tacy jak wspomniany Andrzej Zaucha, ale i Hlina Frąckowiak a nawet sam Strzyżowski Chór Kameralny. Odnotowała też udział we wspaniałych oratoriach z rozmachem, takich jak Włodzimierz Korcz i Ernest Bryll. Do jej ulubionych wykonawców, jak sama przyznała, należy zdecydowanie repertuar samego Wojciecha Młynarskiego. Warto zaznaczyć, że autorem większości nut muzyki wykonywanej przez Alicje Majewską jest kompozytor i wybitny pianista, Włodzimierz Korcz. Wreszcie trzeba pamiętać, że Alicja Majewska jest polską piosenkarką, którą uhonorowano w 2005 roku Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Biografia rozszerzona Alicji Majewskiej

Biografia artystki

Alicja Majewska przyszła na świat we Wrocławiu 30 maja 1948 roku. Ukończyła liceum ogólnokształcące, by następnie zostać absolwentką Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1971 roku była piosenkarką wchodzącą w skład zespołu Partita. Natomiast na rok 1974 datuje się start jej kariery solowej – był to też i rok, w którym zaprezentowała się szerszej publiczności, mianowicie w programie telewizyjnym, który zawierając repertuar Hanki Ordonówny pt. „Miłość ci wszystko wybaczy” zdecydowanie ucieszył wielu słuchaczy. Występ sprawił, że po prostu Majewska zaistniała na poważnie w środowisku. Zauważył ją wówczas sam Mariusz Walter, który zaproponował Majewskiej, aby odbyła sesję programu obsadzonego w stylistyce retro dla Studia 2. Wciąż jednak, bo do 1977 roku, Alicja Majewska była czynną związaną z Teatrem na Targówku w Warszawie. Lekcji śpiewu udzielała jej prof. Olga Łady.

Festiwale

Koncertowała w wielu krajach, aż trudno by spamiętać głową zwykłego Kowalskiego. Zarówno znajdują się w jej dorobku koncerty europejskie, azjatyckie, ale także miała występy dla środowisk polonijnych w rozmaitych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy też w dalekiej Australii. Wylansowała szereg przebojów, do których najpopularniejsze to te m.in. pod tytułem „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną”, „Być kobietą”, „To nie sztuka wybudować nowy dom”. Wielokrotnie odebrała nagrody przyznawane wykonawcom dobrym na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Miało to miejsce pierwszy raz już w 1975 roku, następnie kolejno 1980, 1985, czy w 1986 i 1987 roku. Otrzymała również i wówczas nagrodę specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego KFPP Opole ’89 za zaprezentowaną indywidualność artystyczną, a także Złoty Mikrofon, przyznawany przez Zarząd Polskiego Radia – 52. KFPP Opole 2015. Zdobyła Grand Prix na festiwalach w Rostock’u – NRD (1980 r.) oraz w Hawanie na Kubie (1985 r.).

Nagrania

Dokonała wielu nagrań dokonanych chociażby dla Polskiego Radia i firm płytowych. Podejmowała współpracę z wieloma wspaniałymi innymi artystami. Owocem były niezapomniane piosenki zaśpiewane również w duetach, między innymi z Andrzejem Zauchą, ale i Zbigniewem Wodeckim, czy wreszcie Jerzym Połomskim, Dorotą Osińską, z Grzegorzem Markowskim, oraz Ryszardem Rynkowskim. Były też płyty z muzyką ściśle kolędową – pierwsza z nich z Łucją Prus i Jerzym Połomskim; później „Kolędy w Teatrze Stu” z Haliną Frąckowiak i Andrzejem Zauchą oraz trzeci album kolędowy ze Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Ponadto wykonywała pieśni zdecydowanie sakralne, które odnalazły swoje dobre rejestracje płytowe, były też koncerty telewizyjne, czy wreszcie udział w oratoriach Włodzimierza Korcza i Ernesta Brylla.

Ciekawostki o Alicji Majewskiej

  • Powróciła Alicja Majewska na półki sklepowe i scenę po zawrotnych 19 latach milczenia. Przerwa ta podyktowana została chorobą matki.
  • Alicja Majewska debiutowała już w 1968 na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, czyli w Zielonej Górze.
  • Była w związku z Januszem Budzyńskim. Związek jednak nie wytrzymał próby czasu, więc rozwiodła się, co miało miejsce w 1984 roku.
  • Na koncercie w związku z 90-leciem Polskiego Radia i 40-lecia współpracy artystycznej Alicja Majewska i Włodziemierz Korcz odebrali wspaniałą nagrodę jaką jest Honorowy Złoty Mikrofon.
  • W jednym z wywiadów artystka zdecydowała się zwierzyć, że żałuje, iż nie miała czasu na rodzicielstwo.
  • Jak stwierdziła, jeden rok studiów poświęciła bardziej szampanowi niż nauce.

Cytaty Alicji Majewskiej

„Nie śmiałam marzyć, że przez tyle lat będę popularną piosenkarką. Że ludzie ciągle będą chcieli mnie słuchać. Czasem jestem zmęczona, bo jednego dnia Szczecin, drugiego Płock, a trzeciego wylot do Montrealu, ale jestem szczęśliwa, bo robię to, co kocham. Tu, u mnie w domu, na piętrze, przygotowujemy się teraz do benefisu na moje i Włodka Korcza 40-lecie pracy. Będzie śpiewała Irenka Santor, Zbyszek Wodecki, Michał Bajor, Kasia Zielińska i kilku innych znakomitych artystów. Czasem rozmawiam z koleżankami z liceum i słyszę: „Że też jeszcze ci się chce”. Bardzo mi się chce, mam z tego ogromną radość. Jestem winna codzienną modlitwę mojemu aniołowi stróżowi.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Daniel Kruczynski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.