Sir Alfred Joseph Hitchcock, przyszedł na świat w Londynie 13 sierpnia 1899 roku. Zmarł w Los Angeles 29 kwietnia 1980 roku. Był brytyjskim reżyserem, scenarzystą i producentem, osobistością uznawaną za jedną z najbardziej wpływowych w historii kina.
Spis treści
Biografia i życiorys Alfreda Hitchcocka
Był dzieckiem Williama Hitchcocka i Emmy Whelan. Rodzice byli katolikami całkiem ortodoksyjnymi, więc w takim też duchu wychowywali Alfreda. Potężny wpływ na późniejszy charakter twórczości reżysera miał okres oraz miejsce, w którym się przyszedł na świat. To w pobliżu dzielnicy, w której mieszkał, grasował swego czasu słynny morderca – Kuba Rozpruwacz, urodził się tam również seryjny morderca John Christie. Hitchcock ukończył University of London, podjął następnie pracę w Hanley Telegraph Company, studiując równocześnie historię sztuki. Alfred Hitchcock interesował się namiętnie dwoma sprawami, pierwszą było kino jako takie, drugą natomiast czytanie akt seryjnych morderców. W latach 20. szczęśliwie znalazł pracę w sławnej wytwórni Paramount i po odbyciu wstępnego szkolenia został tam asystentem reżysera. Wprawdzie jego pierwszym obrazem był ten pt. „Numer 13”, lecz filmem, który przyniósł mu prawdziwie wielką popularność był dopiero „Lokator”. Pod koniec lat 30. mógł zatem Hitchcock opuścić Anglię i udać się do USA. Jego amerykański debiut filmowy to rzecz jasna ten pt. „Rebeka”. Nie poprzestał bynajmniej na takim kierunku, co pokazał w latach 40. – eksperymentował wtedy z różnego rodzaju gatunkami kina, powstały m.in. jego filmy szpiegowskie, również kryminały, czy film wojenny, ale i melodramat oraz komedia. Latach 50. była to już eksplozja talentu Hitchcocka, powstały bowiem takie znane dzieła jak to zatytułowane „Okno na podwórze”, później „Złodziej w hotelu” i „Człowiek, który wiedział za dużo”, wreszcie thriller „Psychoza”. Ostatni jego film to „Intryga rodzinna”.
Hitchcock zmarł na skutek niewydolności nerek w roku 1980 w Bel Air w Kalifornii.
Ciekawostki o Alfredzie Hitchcocku
- Pochodził z rodziny ortodoksyjnych katolików o irlandzkich korzeniach. Z uwagi na bardzo dobre wychowanie, ojciec nazywał małego Alfreda „jagniątkiem bez skazy”, a to powodu takiego, że każdego wieczoru dzieciak stawał w nogach łóżka matki, by opowiadać jej o wszystkich swych uczynkach danego dnia, dobrych i złych.
- W dzieciństwie był pośmiewiskiem rówieśników jako pospolity „grubas”, był zatem dość samotny, co rekompensowała mu bujna wyobraźnia.
- Alfred Hitchcock został umieszczony na znaczku pocztowym w ramach serii „Legendy Hollywoodu”.
- Swój „Numer trzynasty” nakręcił dzięki pożyczonym od swego wuja pieniądzom.
- Jeśli wierzyć plotkom, panicznie bał się dwóch rzeczy: policji i… jajek.
Cytaty Alfreda Hitchcocka
„Blondynki najlepiej nadają się na ofiary. Są jak śnieg, na którym znać krwawe ślady stóp.”
„Absurdalność daje się wyrazić tylko za pomocą humoru.”
„Interesuję się a priori bardzo mało historią, którą opowiadam, interesuje mnie wyłącznie sposób opowiadania, tylko to mnie pociąga.”
„Nie jestem bynajmniej realistą. Pociąga mnie fantastyka. Widzę rzeczy szerzej niż w życiu.”
„Oczekiwanie na niebezpieczeństwo jest gorsze niż moment, gdy ono na człowieka spada.”
„Panowałem nad widownią tak, jakbym grał na organach.”
Źródła
https://www.filmweb.pl/person/Alfred.Hitchcock
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Hitchcock
https://wypracowania24.pl/historia/9193/alfred-hitchcock-biografia-zyciorys