Aktorzy Kompozytorzy

Al bano

Al bano

Al bano, a właściwie Albano Carrisi, przyszedł na świat w Cellino San Marco 20 maja 1943 r.. Najlepiej znany jako Al Bano, czyli włoski artysta, aktor i śpiewak.

Krótki życiorys Al bano

Włoski piosenkarz pop Albano Carrisi urodził się 20 maja 1943 roku w mieście Cellino San Marco. Jego niecodzienne nazwisko, często pisane jako Al Bano, pochodziło z albańskiego stanowiska jego ojca podczas II wojny światowej. Podobnie jak wielu włoskich piosenkarzy, Al Bano po raz pierwszy udowodnił, że jest muzykiem biorącym udział w rozległym krajowym festiwalu piosenki i zawodów. Jego największy przełom nastąpił w 1966 r. wraz z Festiwalem delle Rose, a następnie w 1968 r.. Zajął pierwsze miejsce w konkursie piosenki Disco per l’Estate. Jego zwycięstwa na scenie utorowały drogę jego karierze nagraniowej, zainicjowanej przez takie hity jak „La Siepe” i „Nel Sole”. W lipcu 1970 roku Al Bano poślubił koleżankę z wytwórni Romina Power. W roku ich małżeństwa Carrisi i Power zadebiutowali wraz z duetowym albumem „Storia di Due Innamorati”. Płyta ugruntowała tę parę jako włoskiego faworyta i rozpoczęła karierę w duecie, która okazała się owocna przez prawie 30 lat. Al Bano & Romina Power regularnie pojawiała się na Festiwalu Sanremo i Konkursie Eurowizji w latach 70. i 80., konsekwentnie plasując się dobrze i zdobywając lojalnych fanów we Włoszech i Niemczech. Al Bano powrócił do swojej solowej kariery w 1996 roku z „E la Mia Vita”, jego pierwszym solowym wydawnictwem od prawie trzech dekad. „Verso il Sole” (1997) i „Ancora il Volo” (1999) wkrótce miały nadejść. Rozwód Al Bano z 1999 roku z Rominą Power nie spowolnił jego artystycznej produktywności. Al Bano został wprowadzony do nowej generacji fanów w 2005 roku, dzięki udziałowi we włoskim serialu „Isola dei Famosi”, występując tam wraz z córką Rominą Carrisi.

Biografia rozszerzona Al bano

Urodził się w mieście Cellino San Marco w południowych Włoszech, gdzie nadal mieszka.

Jego matka Iolanda Ottino nazwała go Albano, ponieważ gdy się urodził, jego ojciec Carmelo Carrisi walczył w Albanii o Królewską Armię Włoską podczas II wojny światowej. Ma jednego brata, Franco Carrisi (Kocis).

Zadebiutował w 1966 roku zarówno jako piosenkarz, na festiwalu delle Rose, jak i w telewizji. Wygrał konkurs Disco per l’Estate, włoski konkurs piosenki, z „Pensando a te” w 1968 roku. Nagrał w tym czasie kilka poważnych hitów, takich jak „La siepe” i „Nel sole”. „Nel sole” sprzedała się w 600 000 egzemplarzy we Włoszech w ciągu trzech miesięcy od wydania w 1967 roku, a ostatecznie w ponad milionie egzemplarzy, a w lipcu 1968 roku została nagrodzona złotą płytą.

Wkrótce rozpoczął współpracę muzyczną z Romina Power (córką amerykańskiego aktora Tyrone Power), którą poślubił w 1970 roku. Po ślubie nagrali „Storia di due innamorati”. Przez prawie trzydzieści lat śpiewali jako duet Al Bano & Romina Power; ich praca była szczególnie popularna we Włoszech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Bułgarii, Rumunii, Grecji i Niemczech. Wydali „Dialogo” w 1975 roku i wzięli udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1976 roku z piosenką „We’ll Live It All Again” („Noi lo rivivremo di nuovo”). W 1981 roku zaśpiewali „Sharazan”, a rok później wzięli udział w Festiwalu Muzycznym w Sanremo z piosenką „Felicità”, która zajęła drugie miejsce. W 1984 roku zdobyli pierwszą nagrodę śpiewając „Ci sarà” i ponownie wzięli udział w Konkursie Piosenki Eurowizji z 1985 roku z „Magic Oh Magic”. Inne hity z 1987 roku to: „Nostalgia canaglia” (nagrodzona III nagrodą na Festival di Sanremo ’87) i „Libertà”. Po tych udanych piosenkach pojawiła się „Cara terra mia”, która ponownie zajęła trzecie miejsce na Festiwalu Muzycznym w Sanremo w 1989 roku, oraz „Oggi sposi”, która zajęła 8. miejsce na 1991 w Sanremo Music Festival.

Al Bano powrócił do swojej solowej kariery w 1996 r.. Z „È la mia vita”, po której następowała „Verso il sole” w 1997 r.. I „Ancora in volo” w 1999 r. (W tym roku jego duet – i jego małżeństwo – z Rominą rozpadł się ). Zagrał także w teledysku „Herşeye Rağmen” („Niemniej jednak” w języku tureckim) „Sima” (pełna nazwa to „Sima Sarıkaya”), turecka piosenkarka w 1997 roku. W 2000 roku Al Bano powrócił na scenę Eurowizji, zapewniając wokal w numerze „La vita cos’è?” w wykonaniu Jane Bogaert. W dniu 16 października 2001 r. Carrisi został mianowany ambasadorem dobrej woli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

W 2005 roku zagrał we włoskim reality show L’Isola dei Famosi (włoska wersja Celebrity Survivor) ze swoją córką, Rominą Carrisi. Al Bano powrócił na festiwal muzyczny w Sanremo w 2007 roku, gdzie zaśpiewał „Nel perdono”, która zajęła drugie miejsce.

Al Bano wciąż koncertuje na całym świecie. Jest stałym członkiem włoskiej telewizji i ma wielu fanów, którzy bardzo ściśle śledzą jego karierę. Do tej pory Al Bano sprzedał 165 milionów albumów na całym świecie. Al Bano kilkakrotnie odwiedził Albanię. Był tam na koncercie w 1989 roku i cieszył się tam dużą popularnością.

W czerwcu 2016 r. Ogłoszono, że Al Bano otrzymało obywatelstwo albańskie ze względu na jego bliskie związki z krajem i sukcesy zawodowe w Albanii

Al Bano dorastał słuchając muzyki i miał wielkie skłonności do opery. Wydał kilka albumów operowych i jest tenorem. W 1997 roku wydał solowy album operowy 1997 zatytułowany Concerto Classico, który w krótkim czasie zdobył podwójną platynę. Utwory, które śpiewał na tym albumie to „Una furtiva lagrima”, „Va, pensiero”, „La nostra serenata”, „E lucevan le stelle” i „Ave Maria”. Występował również w roli Luciano Pavarottiego wraz z 2 innymi znanymi tenorami Plácido Domingo i José Carreras.

W dniu 26 lipca 1970 r. Al Bano poślubił Romine Power (córkę amerykańskiego aktora Tyrone Power), która już wtedy zaczęła dzielić z nim karierę muzyczną, i pozostała jego partnerem scenicznym przez około 30 lat.

Carrisi and Power rozwiedli się w 1999 roku. Mają syna Yari Marco (1973) i trzy córki: Ylenia Maria (1970) (która zaginęła w Nowym Orleanie w 1994 roku), Cristel Chiara (1985) (wystąpiła w programie Reality TV La Fattoria, włoska wersja The Farm) i Romina Iolanda (1987).

Latem 2013 roku Al Bano i Romina Power ponownie się spotkały, podobno tylko profesjonalnie i po raz ostatni by dać koncert w Moskwie. Później występowali jako goście festiwalu Sanremo 2015.

Ciekawostki o Al ban

  • Al Bano mieszka w Cellino San Marco, czyli dokładnie tam, gdzie się urodził.
  • W roku 1994 zaginęła córka Ala Bano, by się juz nigdy nie odnaleźć. Pewne poszlaki każą sądzić, iż pod wpływem narkotyków dziewczyna skoczyła do rzeki Missisipi i utonęła.
  • Jego matka Iolanda Ottino nazwała go Albano. Wzięło sie to stąd, że gdy się urodził, jego ojciec Carmelo Carrisi walczył w tamtym momencie w Albanii podczas II wojny światowej. o Królewską Armię Włoską
  • W dniu 16 października 2001 r. Al Bano został ambasadorem dobrej woli w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
  • Jego albumy dotąd rozeszły się w świecie w nakładzie zawrotnym, bo 165 milionów albumów.
  • W 2016 roku otrzymał albańskie obywatelstwo ze względu na bliskie związki z tym krajem.

Cytaty Al Bano

„Wsiadłem w pierwszy samolot w którym było miejsce
destynacja jakaś wyspa którą czuć sierpniem
Wakacje alternatywne już mi się znudziły.
mam chęć pocieszyć trochę bardziej

Domek nad morzem, odpowiednia piosenka
jest już ktoś kto mnie obserwuje
jest godzina siesty
ciekawość kobiety, ciekawe jaką ma twarz
zdecydowania na twarzy jej nie zabraknie.

Afryka Afryka
z tobą podczas przygody
dżungla około wieczora
gorąca noc Afrykańska
Afryka Afryka
safari około wieczora
safari, ale miłosne
gorąca słodka Afryko.

Kwiat między włosami, styl tropikalny
patrzę na ciebie gdy się zbliżasz, jesteś taka zmysłowa
znajdować się właśnie tu, co za zbieg okoliczności
finał z dobrym zakończeniem już widzę.

Ok, randka o zachodzie słońca
jest jeden rytm pierwotny który porywa moje serce

i pod tą chustą plażową wiem że jest miłość
i pod tą chustą plażową jest miłość.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.