Reżyserzy

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland

Agnieszka Holland przyszła na świat w Warszawie 28 listopada 1948 roku. Jest polską reżyserką filmową i teatralną oraz scenarzystką filmową.

Krótki życiorys Agnieszki Holland

Ukończyła warszawskie Liceum im. Stefana Batorego, następnie podjęła studia w praskiej szkole filmowej (FAMU), którą ukończyła. Powrót do Polski związał się z pracami Agnieszki Holland jako asystentki reżysera Krzysztofa Zanussiego przy filmie „Iluminacja”, a następnie przy filmie Stanisława Latałły zatytułowanym „Listy naszych czytelników”. Podjęła również współprace również z reżyserem Andrzejem Wajdą.

Agnieszka Holland debiutowała filmem pt. „Aktorzy prowincjonalni”, otrzymując wkrótce za ten obraz nagrodę FIPRESCI, przyznawaną na festiwalu w Cannes. Sukces tymczasem nie tylko powtórzyła, lecz zwielokrotniła kolejną jej produkcją zatytułowaną „Gorączka” z roku 1980. Agnieszka Holland wyreżyserowała potem krytykujący współczesność film „Kobieta samotna”, którego emisji, w związku z ostrzem antysystemowym, zakazały władze.

Stan wojenny zaskoczył Agnieszkę Holland podczas jej pobytu za granicą – zdecydowała się wówczas pozostać i pracować na Zachodzie. Początkowo kręcenia filmów podejmowała się w Niemczech i we Francji, jednak w latach 90. przeniosła się by podejmować pracę twórczą w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Holland to laureatka wielu nagród, które nadały jej status prestiżowy. Była m.in. trzykrotnie nominowana do słynnego Oscara – filmem nominowanym był ten pt. „Gorzkie żniwa” z roku 1985, „Europa, Europa” z roku 1991 i nakręcony w 2011 obraz „W ciemności”.

Agnieszka Holland ma zwyczaj samodzielnego pisania scenariuszy do swych filmów.

W 2001 r. Agnieszka Holland w związku z dokonaniami twórczymi została odznaczona wysokim Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ciekawostki o Agnieszce Holland

  • Agnieszka Holland jest członkinią słynnej i prestiżowej Europejskiej Akademii Filmowej.
  • Agnieszka Holand otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, ale i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
  • Jej siostrą jest Magdalena Łazarkiewicz – róeniwż polska scenarzystka i reżyserka.
  • Agnieszka Holland przetłumaczyła „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery z czeskiego na język polski.
  • Ojcem Agnieszki Holland był dziennikarz i socjolog żydowskiego pochodzenia Henryk Holland, kapitan Ludowego Wojska Polskiego i działacz.
  • Agnieszka Holland otrzymała prestiżową nagrodę FIPRESCI, która jest przyznawana przez międzynarodową organizacje non-profit, zrzeszającą krytyków kina z całego globu.

Cytaty Agnieszki Holland

„Aktualne dla współczesnego widza są pytania dotyczące tożsamości, wolności, odwagi i poświęcenia dla idei – oraz ceny tego poświęcenia, pytania dotyczące tchórzostwa, tego, co jest bohaterstwem, kiedy bohater uznany jest przez społeczność, czy ludzie niepoddani totalitarnej presji równie łatwo decydują się na kompromisy.”

„Najgorsza rzecz, jaką może zrobić kobieta, to być z kimś tylko dlatego, żeby nie być sama.”

„Wydaje mi się, że kościół katolicki nie radzi sobie z nowoczesnością. Polski to już w ogóle, robi się coraz bardziej zamknięty na świat i rzeczywistość. Polega to na agresywnym chowaniu głowy w piasek. Proszę sobie wyobrazić agresywnego strusia, który ma głowę w piasku, musi więc kopać na oślep.”

„Kiedy patrzę na polską sztukę, to widzę w niej jeden podstawowy brak – brak możliwości epiki. Czyli możliwości opisu rzeczywistości z różnych punktów widzenia czy, jak nazywał to Hegel, totalności obiektu. W literaturze mamy lirykę, to liryczne „ja”, albo groteskę – czyli też bardzo subiektywną wizję. Gdy pytam o epikę, na ogół słyszę Lalka Prusa – ale jak na taki duży naród, to naprawdę mało. Zwłaszcza że poza Polakami mało kto jest w stanie ją czytać – z Tołstojem, Balzakiem to nie wytrzymuje porównania. Jakie ma to konsekwencje? Najważniejszą dla mnie jest niemożność zmierzenia się ze złem. Zło się wyprowadza na zewnątrz, zawsze jest ktoś inny winny, nie my.”


Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Martin J. Kraft. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.