Piosenkarze

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Barbara Chylińska przyszła na świat w Gdańsku 23 maja 1976 roku. Jest polską piosenkarką i autorką tekstów, a także osobowością telewizyjną. Jest również członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV.

Biografia i życiorys Agnieszki Chylińskiej

Agnieszka Chylińska to córka Andrzeja Chylińskiego, czyli dziennikarza sportowego, oraz nauczycielki-pedagoga. Starszym bratem Agnieszki jest Wawrzyn „Variena” Chyliński, który spełnia się jako perkusista metalowy, znany z gry w zespołach, jak Demnation, Forest of Impaled czy też Against the Plagues.

Na przestrzeni lat 1994–2003 Chylińska była wokalistką popularnego rockowego zespołu O.N.A., w latach natomiast 2003–2006 występowała już jako Chylińska. Od 2009 posługuje się w ramach działalności swoim imieniem i nazwiskiem, kiedy to wyszedł album zatytułowany „Modern Rocking”, który okazał się być osadzony w nurcie pop i dance. 30 września 2016 roku ukazała się z kolei jej płyta pt. „Forever Child”. Wymienione wydawnictwa zdołały dotrzeć do 1. miejsca OliS, czyli polskiej listy sprzedaży, co oznaczało wpierw platynę, następnie zaś podwójną platynę.

Warto zaznaczyć, iż po rozpadzie zespołu O.N.A. Agnieszka Chylińska wraz ze Zbyszkiem Kraszewskim i Wojtkiem Hornym postanowiła stworzyć własny zespół muzyczny, który stylistycznie i ideowo miał w zamyśle świadczyć i podkreślić rodowód współtworzących. Zespół rozwiązał się jednak w 2003 r. z powodu, jak to określono: „rozbieżności artystycznych”. Wówczas Agnieszka Chylińska poświęciła się karierze solowej.

19 marca 2004 grupa Chylińska wydała swoją debiutancką płytę pt. „Winna”. Płyta sprzedana w dobrej ilości 33 tys. egzemplarzy. W zespole znaleźli się wtedy tacy jak Krzysztof Misiak (gitara) i Darek „Bolo” Osiński (bass). Członkowie zespołu traktują projekt Chylińska jako swoistą kontynuację działalności grupy O.N.A., ale pod zmienioną nazwą i z dwoma muzykami nowymi. Premiera debiutanckiego albumu miała miejsce 19 marca 2004 roku. Pierwszy promujący singiel p.t. „Winna” znalazł się na listach 9 lutego 2004.

W 2009 roku Chylińska powróciła z nowym repertuarem. Jej płyta „Modern Rocking” zadziwiła, to efektem współpracy wokalistki z Planem B (czyli Markiem Piotrowskim i Bartkiem Królikiem) – duetem wytrawnych producentów. Zmiana stylistyki zorientowanej na pop wzbudziła wiele emocji i zdołała podzielić jej fanów. Lecz, co najistotniejsze pewnie, okazała się być tą płytą, która pokryła się bardzo szybko złotem, a miarą równie ważną są wielomilionowe odtworzenia utworów w serwisie YouTube.

Od września 2013 do czerwca roku 2015 Agnieszka Chylińska prowadziła w stacji RMF FM niedzielny program zatytułowany „Wszystkie numery Agnieszki Chylińskiej”. W grudniu 2013 została natomiast „Kobietą Roku TVN Turbo 2013”. Tymczasem w 2014 roku podczas festiwalu TOPtrendy Chylińska świętowała 20-lecie swej działalności artystycznej. W marcu tego samego roku ukazał się jej singel pod tytułem „Kiedy przyjdziesz do mnie”.

Na początku 2015 media obiegł cover utworu Phila Colinsa „Against All Odds (Take a Look at Me Now)” który udało się Chylińskiej nagrać z zespołem LemON, a to z okazji dwudziestej piątej rocznicy działania radia RMF FM. Oprócz tego artystka zajęła 7. miejsce w ramach plebiscytu radia RMF FM na artystę ćwierćwiecza (zespół O.N.A. na przykład zajął wtedy 24. miejsce w tym notowaniu). W tym czasie również, Chylińska otrzymała już drugą Telekamerę (kategorią była ta opatrzona nazwą „Juror”, natomiast przesłanką udział w programie „Mam talent!”. 15 czerwca 2015 Agnieszka Chylińska została doceniona jak nigdy wcześniej, ponieważ odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Rok z kolei 2016 przyniósł jej Złotą Telekamerę.

30 września 2016 wyszedł jej drugi album solowy, pod wymownym tytułem „Forever Child”. 31 stycznia 2018 album ten zdobył status potrójnej platynowej płyty (za sprzedaż w ilości ponad 90 tysiący kopii).

26 października 2018 rynek muzyczny doczekał się trzeciego „sola” Chylińskiej, pod tytułem „Pink Punk”.

Dzisiaj w Polsce pewnie nie ma człowieka, który mogłaby powiedzieć: „Chylińska? Nie znam osoby”. Kim jest ta popularna piosenkarka wiedzą zarówno fani ostrego grania rockowego, lecz również za sprawą jej ostatnich produkcji muzycznych także ci słuchający electro-popu, czy wreszcie miłośnicy telewizji oraz jej programów rozrywkowych. Agnieszka Chylińska jakkolwiek w wywiadach opowiada o sobie całkiem otwarcie, to jest niekiedy wrażenie, że znowu ma nowy pomysł na siebie – i chce zmienić szufladę, w której wylądowała z etykietką „kontrowersyjna”.

Ciekawostki o Agnieszce Chylińskiej

  • W 2010 otrzymała prestiżowego Złotego Dzioba w kategorii „Przebój roku”. Natomiast w kategorii „Image roku” dostała VIVA Comet Award. Nie był to koniec, bowiem otrzymała też Eska Music Award oraz Superjedynkę – odpowiednio za „Artystkę roku” oraz „Przebój roku” i „Album roku – Pop”.
  • 15 czerwca 2015 Agnieszkę Chylińską odznaczono brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, natomiast w 2016 roku przyszła kolej na Złotą Telekamerę.
  • 15 czerwca 2015 Agnieszka Chylińska została odznaczona brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Cytaty Agnieszki Chylińskiej

„Bardzo chciałam zostać matką i starałam się o to przez rok. Ale chociaż teraz przeżywam z synem naprawdę wspaniałe chwile, początki były bardzo trudne. Mimo że przeczytałam niezliczone ilości książek na temat macierzyństwa, żadna z nich nie przygotowała mnie na to, że poród to rzeźnia, a pierwsze dwa miesiące po nim są prawdziwą masakrą.”

„Bunt wynika z tego, że nie znasz życia. buntujesz się przeciwko temu, co zauważasz i czego nie potrafisz zrozumieć. Kiedy zaczynasz wszystko rozumieć, mówisz: „Aha!” i masz siedemdziesiąt lat. Nie chcę dożyć momentu, kiedy w moim życiu wszystko będzie jasne.”

Prawa autorskie do zdjęcia

Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Piotr Bieniecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.